Abp Hoser: w erspektywie Chrystusowego kzyża ludzkie cierpienie nabiera sensu

mag, Warszawa, 2016-02-05

W perspektywie Chrystusowego Krzyża ludzkie cierpienie nabiera sensu - podkreślił abp Henryk Hoser. Uroczystościami w Zakładzie Sióstr Felicjanek dla Chronicznie Chorych Kobiet na stołecznej Białołęce zainaugurowano obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej. Centralne uroczystości odbędą się 11 lutego w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes oraz w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

W czasie Mszy św. abp Hoser zwrócił uwagę, że choć cierpienie wpisane jest w ludzką egzystencję to jednak nie jest ono Bożą wolą. – Czytając Ewangelię widzimy, że Jezus Chrystus uzdrawiał chorych z różnego rodzaju dolegliwości. Tę misję powierzył również swoim uczniom zostawiając im swoją moc zawartą w sakramentach.

Podkreślił, że Sakrament Namaszczenia Chorych nie jest zarezerwowany tylko dla osób konających. – Jest to przede wszystkim sakrament umocnienia, by chory miał siły zmierzyć się z tym czego doświadcza i by umiał to przetrwać – zauważył kaznodzieja. Dodał jednocześnie, że w sakramencie namaszczenia Bóg dotyka nie tylko ludzkiego ciała ale również ducha. - Wielu czuje się po nim znacznie lepiej, ponieważ gdy dusza jest zdrowa również ciało zdrowieje – powiedział abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że sakrament namaszczenia chorych może być przyjmowany wielokrotnie. – Nie należy traktować go jako ostatni sakrament a więc dla osób umierających, którego należy się bać – stwierdził duchowny.

Biskup warszawsko-praski zachęcał chorych do spojrzenia na cierpienia w perspektywie wiary. - Nie marnujcie tego kapitału jaki macie w sobie, a jakim jest wasze cierpienie. Naszym powołaniem jest dopełnianie cierpień Jezusa Chrystusa. Stąd ma ono wielką wartość w oczach Bożych jeśli jesteśmy w stanie zawiesić je na krzyżu Jezusa Chrystusa. Jeśli Mu je ofiarujemy, wówczas On użyje go do zbawienia świata i do naszego uświęcenia – podkreślił abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski przestrzegł także chorych przed zbyt mocnym koncentrowaniem się na swoim cierpieniu, zachęcając ich by stawali się znakami miłości i nadziei dla innych. - Z pomocą przychodzi nam Boże Słowo, z którego możemy czerpać nadzieję i umocnienie. W nim zawarta jest bowiem mądrość, której tak bardzo nam potrzeba. Dopiero gdy Pan Bóg nas pocieszy wówczas będziemy w stanie to pocieszenie ofiarować innym, którzy są obok nas – zauważył kaznodzieja.

W czasie liturgii abp Hoser udzielił chorym sakramentu namaszczenia. W zakładzie Sióstr Felicjanek dla Chronicznie Chorych Kobiet opiekę znajduje około 100 pań. Większość to osoby z chorobą alzheimera, stwardnieniem rozsianym oraz po wylewach i po udarach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook