Bp Solarczyk: pokuta to troska o udoskonalenie życia z Bogiem

mag, Warszawa, 2016-02-10

Pokuta to troska o udoskonalenie życia z Bogiem - podkreślił bp Marek Solarczyk. W Środę Popielcową biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana. Dzisiejsza liturgia rozpoczyna w Kościele katolickim 40-dniowy Wielki Post.

- Niech to będzie czas naszego otwarcia na Boga i Jego działanie w naszym życiu – zachęcał w homilii bp Solarczyk.

Podkreślił, że celem pokuty jest przede wszystkim otwarcie się na działanie Boga i na potrzeby drugiego człowieka. – Jeśli zgodnie ze wskazaniami Chrystusa nasze uczynki powinny być pobożne to oznacza, że mają one być znakiem, swego rodzaju świadectwem obecności Boga, Jego życia i mocy Jego działania w nas – tłumaczył bp Solarczyk.

Zwrócił również uwagę na znaczenie praktyk pokutnych, które - jak zaznaczył - otwierają człowieka na potrzeby innych. – Przyjmując Boga i Jego dary, jesteśmy wezwani, by stawać się dla innych świadkami wiary. Aby pomóc im otwierać się na Chrystusa, by On dotykał ich serc i przemieniał ich życie - powiedział kaznodzieja.

W czasie Mszy św. wierni przystąpili do obrzędu posypania głów popiołem, przygotowywanym z gałązek poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

W Środę Popielcową wszystkich katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli w ciągu dnia jeden posiłek do syta.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook