Abp Hoser: Wielki Post to czas rewizji serc i przemiany życia społeczno-politycznego

mag, Warszawa, 2016-02-10

Wielki Post to czas rewizji naszego serca i przemiany życia społeczno-politycznego - podkreślił abp Henryk Hoser. W Środę Popielcową bp warszawsko-praski przewodniczył wieczorem uroczystej Mszy św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. W czasie liturgii posypał głowy wiernych popiołem.

W homilii abp Hoser przestrzegł przed banalizowaniem czasu Wielkiego Postu tłumacząc, że jest to szansa na przeminę serca i stylu życia. – Uzdrowienia potrzebuje przede wszystkim nasze wnętrze, a więc miejsce, gdzie podejmujemy decyzje. Stąd Wielki Post jest szansą na wielką rewizją ludzkiego serca, by powróciło do Boga i pojednało się z Nim. On jest - jak mówi Pismo Święte - łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy. Bóg lituje się na widok niedoli, na nasz widok podczas gdy my sami grzęźniemy w tym, co nas poniża – zauważył kaznodzieja.

Bp warszawsko-praski przypomniał o trzech środkach prowadzących do wewnętrznej przemiany jakimi są post, modlitwa i jałmużna. Podkreślił, że celem postu jest przede wszystkim przygotowanie terenu, by człowiek stając się coraz bardziej wolny otwierał się na Boga i tych, którzy go otaczają. - Post jest wyrzeczeniem się tego wszystkiego, co zbędne, a więc powrotem do skromności bycia, umiarkowania w jedzeniu i piciu, ograniczeniem posiadania dóbr materialnych. Tą nadmierną ilością nabywanych przez nas produktów spożywczych i odzieży winniśmy podzielić się z tymi, którzy są ubodzy, którzy głodują – zaapelował abp Hoser zachęcając, by nieprzeterminowane rzeczy przynosić do różnego rodzaju jadłodajni czy ośrodków dla osób potrzebujących.

Zwrócił uwagę, że post pozwala człowiekowi wejść w ciszę, w której jest on zdolny usłyszeć głos Boga. - Nie bójmy się zatem ciszy. Ona nie jest zagrożeniem dla ludzkiego życia. Zagrożeniem jest hałas – ostrzegł bp warszawsko-praski.

Podkreślając znaczenie modlitwy zachęcał do korzystania z Eucharystii, Słowa Bożego oraz licznych nabożeństwa wielkopostnych, w tym zwłaszcza Drogi Krzyżowej. - Czternaście stacji to nic innego jak czternaście stopni wołających o miłosierdzie, czternaście sytuacji, w których wcielony Bóg woła o nasze miłosierdzie – powiedział abp Hoser. Przyrównał stacje Drogi Krzyżowej do czternastu uczynków miłosierdzia względem ciała i względem ducha, o które apeluje do nas papież Franciszek. Wśród nich są między innymi: upominanie grzeszących, pouczanie nieumiejętnych, cierpliwe znoszenie krzywd, darowanie win – wymieniał kaznodzieja. Mówiąc przy tym o gościnności zaapelował o przyjęcie gości z zagranicy w czasie Światowych Dni Młodzieży. - Potraktujmy ich po ojcowsku i macierzyńsku oferując na te kilka dni dach nad głową - zachęcał bp warszawsko-praski.

Przypomniał również o obowiązku przychodzenia z pomocą chorym i cierpiącym. – Niech święto Matki Bożej z Lourdes będzie dla nas okazją, by pójść do szpitala, domu opieki czy hospicjum i spotkać się z tymi, którzy odizolowani od nurtu życia cierpią przede wszystkim na ogromną samotność - zauważył abp Hoser.

Podkreślił, że Wielki Post to także okazja przemiany polskiego życia publicznego i społecznego. - Widzimy jak wielka jest żądza władzy, która prowadzi do ogromnych podziałów dotykających również naszych rodzin. - Nie ma dziś właściwej troski o dobro wspólne, a więc o dobro ludzi biednych, dobro dzieci czy dobro młodych małżeństw, które borykają się z brakiem perspektyw na przyszłość – ubolewał bp warszawsko-praski. - Musimy mieć poczucie ‘racji stanu’. Musimy być solidarni z naszym krajem i naszym narodem. Polska to w końcu nasza Ojcowizna. Tutaj się urodziliśmy, wychowaliśmy i dla tego kraju pracujemy – zaznaczył abp Hoser.

Nawiązując do trudnej sytuacji międzynawowej zachęcał, by oparcia szukać w Bogu. - Prośmy Miłosiernego Pana, by wszedł w naszą historię osobistą, społeczną, krajową i międzynarodową. Prośmy, by dał nam siłę do nawrócenia – zaapelował.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook