Bp Solarczyk do chorych: przyjmując krzyż wchodzimy w tajemnicę odkupienia

mag, Warszawa, 2016-02-11

Przyjmując krzyż wchodzimy w tajemnicę odkupienia – zaapelował bp Marek Solarczyk. Centralne uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej odbyły się w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.

Nawiązując w homilii do ofiary Chrystusa na Krzyżu bp Solarczyk zwrócił uwagę na wartość ludzkiego cierpienia przeżywanego w jedności z Bogiem. – Jezus zachęca nas do wzięcia swojego krzyża na podobieństwo tego w jaki sposób On niósł swój będący znakiem Jego jedności z Ojcem, Jego wytrwałości by Boże dzieło zbawienia zostało zrealizowane, by wola Ojca została ogłoszona ludziom – powiedział kaznodzieja.

Przyznał, że doświadczenie modlitwy Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym pokazuje, że przyjęcie krzyża i związanego z nim cierpienia nigdy nie jest dla człowieka proste. - Jezus prosił, by Ojciec oddalił od Niego kielich. Modlitwa pozwoliła Mu jednak z ufnością przyjąć wolę Boga i powierzyć się Ojcu – zauważył bp Solarczyk, zachęcając do życia wiarą.

Przekonywał, że tym co pozwala wytrwać w cierpieniu to obecność Boga, który nigdy człowieka nie opuszcza. – Pomimo różnych naszych myśli, odczuć czy ludzkich komentarzy Bóg staje przy nas i mówi: „Nawet jeśli przyjmujesz swoją chorobę i cierpienie jako nieszczęście czy wręcz przekleństwo, to jednak moja obecność i moja łaska są darem życia i błogosławieństwa”. W konsekwencji pomimo cierpienia wielu doświadcza autentycznego szczęścia. To jednak nigdy nie jest proste – stwierdził bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Duchowny wskazał, że cierpienie przyjęte i przeżywane w duchu wiary może nieść pomoc innym. – Miałem szczęście poznać wspólnotę osób które przyjmując swoją chorobę ofiarowując swoje cierpienie za innych by w swoim bólu i chorobie potrafili odnaleźć sens, by potrafili odnaleźć w swoich trudnych doświadczeniach Boga. By również znaleźli się ci, którzy przyjdą im z pomocą – dzielił się bp Solarczyk.

Po liturgii odbyło się nabożeństwo lourdzkie, w czasie którego osoby starsze i cierpiące przystąpiły do sakramentu namaszczenia chorych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook