Bp Solarczyk do alumnów: pomagajcie ludziom spotkać Boga

mag, Warszawa, 2016-02-13

Wprowadzajcie ludzi w tajemnicę Boga pomagając im się z Nim spotkać – zaapelował do alumnów bp Marek Solarczyk. W czasie uroczystej Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej udzielił on posług liturgicznych - lektoratu i akolitatu klerykom III i IV roku. Bezpośrednim przygotowaniem do tego wydarzenia były trzydniowe rekolekcje, które poprowadził dla nich bp senior Antoni Pacyfik Dydycz.

Przywołując w homilii scenę powołania Lewiego, bp Solarczyk zachęcał alumnów, by z hojnością serca odpowiedzieli na zaproszenie Chrystusa. – On posyła was jako tych, którzy mają zanieść bogactwo Jego życia i Jego tajemnic innym ludziom – podkreślił.

Przyznał, że pójście za Bogiem wymaga niekiedy trudu i zaangażowania. - Na tej drodze pojawią się zapewne różnego rodzaju trudności i przeciwności, które są w was samych, jak i te, które stworzą inni. Ważne jest jednak, byście nigdy nie zapomnieli, że to jest Boże dzieło i zrealizuje się Jego mocą. W związku z tym uważajcie na to, co będzie jedynie waszym pomysłem, a co będziecie chcieli przekazać innym powołując się na Boga – ostrzegł alumnów bp Solarczyk.

Nawiązując do listu św. Jana Pawła II na Wielki Czwartek 2002 r. podkreślił, że zadaniem kapłana jest nie tyle przekazywanie ludziom przykazania Boga, co raczej pomoc w spotkaniu Boga przykazań - Poprzez posługę lektoratu jesteście zaproszeni, aby przede wszystkim uczyć się i rozwijać w sobie tę zdolność wprowadzania ludzi w tajemnicę spotkania z Bogiem, który daje Słowo i który mocą tego Słowa będzie dokonywał swoich dzieł w życiu tych osób. - Jego Słowo będzie w nich żyło i działało – przekonywał bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Tłumacząc posługę akolity, zaapelował do alumnów, by poprzez to, kim są stawali się świadkami Miłości Boga. - Żeby to co będziecie czynić, nawet bardzo poprawne i sprawnie, było zaproszeniem do tego, żeby człowiek zatęsknił za tą bliskością Boga, żeby z radością przyjął to, że On napełnia Jego życie swoją obecnością, i by w końcu z wdzięcznością i darem pokoju szedł z Jego mocą we wszystkie tajemnice swojego życia – powiedział bp Solarczyk. Dodał jednocześnie, że do tego potrzeba troski, wiary i pokory wobec darów, które Pan Bóg już ofiarował i tego wszystkiego, co jeszcze przed każdym otworzy.

Do posługi lektoratu przystąpiło dziewięciu alumnów III roku, a do posługi akolitatu ośmiu IV roku.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook