Warszawa: ruszył cykl wykładów „Budować dom na skale”

mag, Warszawa, 2016-02-18

W diecezji warszawsko-praskiej ruszył cykl wykładów poświęconych ludzkiej osobie i jej powołaniu. Jego inicjatorem jest Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej i Stowarzyszenie Uniwersyteckie Fides te Ratio. Spotkania odbywają się w Akademiku Praskim pod hasłem „Budować dom na skale”.

- Wychodząc na przeciw tkwiącej w człowieku potrzebie integralnego zrozumienia rzeczywistości chcemy spojrzeć na dzieło stworzenia i fenomen ludzkiej osoby zarówno od strony teologicznej, filozoficznej jak i biologicznej, psychologicznej i antropologicznej - powiedziała współorganizatorka przedsięwzięcia prof. Maria Ryś z UKSW. Zaplanowano dziesięć spotkań, po dwa w każdym miesiącu.

Pierwszym prelegentem był bp warszawsko-praski abp Henryk Hoser, który wygłosił wykład „Bóg jako Stwórca”. Spotkanie poprzedziła Msza św. w bazylice św. św. Michała Archanioła i św. Floriana w czasie której nawiązując do biblijnej sceny nawrócenia Niniwy abp Hoser zwrócił uwagę na chaos i degradację współczesnego świata. - Podobnie jak mieszkańcy tego starożytnego miasta wielu dziś już nawet nie rozróżnia dobra od zła myląc ciągle te dwie rzeczywistości, które Bóg nam bardzo jasno ukazuje. - Człowiek myśli, że może te wartości poprzestawiać i będzie poprzez to szczęśliwszy. Tymczasem odwrócony system wartości w swoich znakach pozytywnych i negatywnych prowadzi do życiowej katastrofy poszczególnych osób, rodzin, społeczeństw, krajów i kontynentów - ostrzegł abp Hoser.

Podkreślił, że tylko Bóg w osobie Jezusa Chrystusa ukazuje nam prawdziwą mądrość, której człowiek powinien szukać. - Ta mądrość jest drogą do nawrócenia. Przywraca nam ona właściwą ocenę siebie i innych. Tylko w Bożych oczach możemy poznać prawdziwą wartość rzeczy i ludzi, z którymi mamy do czynienia - stwierdził bp warszawsko-praski.

Kolejne spotkanie odbędzie się za tydzień 25 lutego. Tym razem gościem będzie o. prof. Jacek Salij, który będzie mówił na temat stworzenia i miejsca człowieka w Bożym planie zbawienia. W marcu prelegentami będą ks. Marek Dziewiecki, który poruszy zagadnienie międzyludzkich relacji i dr Irena Grochowska, która będzie mówiła na temat sensu ludzkiej płciowości. W kwietniu abp Hoser wygłosi wykład na temat rozpoznawania płodności, zaś w maju prof. Alina Midro omówi problemy związane z in vitro.
Spotkania potrwają do czerwca. Wstęp jest wolny.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook