II Przegląd Filmów Misyjnych

mag / mz, Warszawa, 2016-02-22

„Wysoko w Andach”, „Piura”, „Bosconia”, czy „Pociągiem do Bram Pokoju” – to tylko niektóre z filmów dokumentalnych czekających na miłośników misji. W Kinie "Praha" 22 lutego ruszy II Przegląd Filmów Misyjnych zorganizowany przez Dzieło Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W ten sposób rozpoczyna ono nowy projekt: „Misje i okolice”, którego celem jest ukazanie w szerszym kontekście pracy polskich misjonarzy w różnych częściach świata.

- Poznać misje można właściwie jedynie poprzez uczestnictwo w nich. Niemniej poprzez emisję filmów dokumentalny chcemy nieco przybliżyć ludziom sytuację polskich misjonarzy i pokazać dzieła, w które się angażują. Dzięki temu liczmy na obudzenie w widzach ducha misyjnego a zatem także poczucia odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła – powiedział abp Henryk Hoser, który sam przez 21 lat posługiwał w Rwandzie.

Przyznał, że choć nie wszyscy wyjadą na misję to każdy może wspierać misjonarzy swoją modlitwą, postem i jałmużną.

Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony pracy polskich misjonarzy w Peru. Zaplanowano projekcję filmów „Wysoko w Andach”, „Piura”, „Bosconia” i „Misjonarki świeckie w Amazonii”. – Peru to bardzo zróżnicowany kraj w którym pracuje ponad 50 misjonarzy z Polski, w tym także z diecezji warszawsko-praskiej – powiedział dyr. Dzieła Misyjnego Misyjne Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Marcin Iżycki, który był pierwszym dyrektorem Dzieła Pomocy Ad Gentes. Wspomniał, że jeden z filmów pokazuje również posługę wolontariuszy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.

Drugiego dnia będzie można poznać bliżej pracę polskich duchownych na Wschodzie, zwłaszcza na Ukrainie i Białorusi. Z koli trzeciego dnia będzie okazja spojrzeć w głąb Afryki. Jeden z filmów pokaże podróż pociągiem z Kasamy, miasta leżącego w Zambii do Dar es Salam w Tanzanii. Wśród wielu polskich misjonarzy obecni są tam m.in. księża salwatorianie. Tego dnia będzie można także poznać życie Masajów.

Ostatnie dwa dni to wieczory poświęcone Rajdowi Dakar. W czwartek biskup warszawsko-praski rozda wyróżnień osobom,  które wspierają polskich misjonarzy.

Komentarze (0)

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook