Bp Solarczyk: wiara i miłość do Ojczyzny pozwoliły Żołnierzom Wyklętym być wiernymi do końca

mag, Warszawa, 2016-02-28

Wiara w Boga i Miłość do Ojczyzny pozwoliły Żołnierzom Armii Krajowej być wiernymi do końca – powiedział bp Marek Solarczyk 28 lutego w Warszawie. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze modlono się w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Liturgii przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Po Eucharystii odbyła się uroczystość wręczenia medali ‘Zło Dobrem Zwyciężaj’. W tym roku Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego wraz z Kapitułą Medalu uhonorował piętnaście osób.

- Przywołujemy dziś z całą godnością i szacunkiem pamięć o tych ‘Niezłomnych’, którzy w sposób niesamowicie jasny i wyjątkowy potrafili pokazać, że życie dla takich wartości jak Bóg, Honor i Ojczyzna ma sens - powiedział bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Zwrócił uwagę, że pomimo różnych działań podejmowanych przez reżim komunistyczny nie zdołano wymazać ich z pamięci narodu. Podkreślił, że tym, co pozwoliło Żołnierzom Armii Krajowej wytrwać przy wartościach, które obrali, była wiara. - Kiedy człowiek niesie Bożą łaskę w swoim sercu to umacnia ona chart jego ducha oraz wspiera go w podejmowaniu i realizowaniu tych zadań, które są wpisane zarówno w jego życie, jak i w życie jego Ojczyzny – powiedział bp Solarczyk. Zachęcił przy tym do kultywowania pamięci o ofiarach komunistycznego reżimu. – Módlmy się, byśmy umieli podjąć dziś realizowane przez nich dzieło – zachęcał duchowny.

Po Mszy św. odbył się koncert oraz wręczenie medali ‘Zło Dobrem zwyciężaj’. - Za bohaterską postawę i poświęcenie w obronie wartości wiary, i niepodległości Ojczyzny Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki wraz z Kapitułą Medalu ‘Zło Dobrem Zwyciężaj’ wyróżnił 15 osób. Obok żołnierzy podziemia niepodległościowego w gronie tym znalazły się także osoby, które wniosły swój wkład w kultywowanie pamięci o ofiarach komunistycznego reżimu. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi: historyk dr Sławomir Cenckiewicz, inicjator i kustosz pamięci Żołnierzy Niezłomnych na Pradze śp. Hubert Kossowski oraz bp Marek Solarczyk.

Centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" na Pradze odbędą się 1 marca. Uroczystej Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku. 1 marca jest dniem symbolicznym dla „Żołnierzy Wyklętych”, tego dnia w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook