„Powołani do Miłosierdzia” tematem Ogólnopolskiej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań

mag, Warszawa, 2016-03-03

„Powołani do Miłosierdzia” – to hasło rozpoczynającej się 4 marca na Górze Świętej Anny Wiosennej Ogólnopolskiej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań. Weźmie w niej udział ponad 150 odpowiedzialnych za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju. W tym roku jednym z głównych tematów obrad będą Światowe Dni Młodzieży. - Będziemy chcieli również poruszyć zagadnienie funkcjonowania Krajowego Centrum Powołaniowego – poinformował delegat KEP ds. powołań, bp Marek Solarczyk.

– Doświadczenie ostatnich lat pokazało potrzebę konsolidacji działań i większej wymiany doświadczeń. Wiele zgromadzeń, jak chociażby: kapucyni, saletyni czy pallotyni - od lat organizują w ciągu roku duże, często kilkudniowe spotkania dla setek, a nawet tysięcy młodych ludzi. Warto by o tego typu inicjatywach informować większe kręgi, tak by z tego typu oferty mogli skorzystać młodzi nie związani z danym duszpasterstwem – powiedział KAI delegat KEP ds. powołań.

W czasie dwudniowego zjazdu będzie też mowa o Światowych Dniach Młodzieży i możliwościach zaangażowania się w ramach tzw. Centrum Powołaniowego, które w czasie spotkania w Krakowie będzie usytuowane na Stadionie Cracovii. – Poza gośćmi z zagranicy w spotkaniu z Ojcem Świętym będą uczestniczyły tysiące Polaków. Stąd ważne, by tam, gdzie będą młodzi nie zabrakło także nas, jako duszpasterzy powołań. Liczmy, że będzie to okazja służąca młodym ludziom do spokojnej rozmowy i dzielenia się doświadczeniem Boga z tymi, którzy podążają już drogą swojego powołania - wyraził nadzieję bp Solarczyk.

W czasie obrad będzie również mowa o funkcjonowaniu Jasnogórskiego Centrum Powołań, które w tym roku zmienia swoje miejsce lokalizacji. Z terenu poza murami zostanie przeniesione na szlak przejścia każdego pielgrzyma. - Chcemy by młodzi, którzy przybywają z pielgrzymką do sanktuarium nie musieli daleko szukać miejsca, gdzie znajdą informacje na temat spraw związanych z powołaniem czy różnego rodzaju inicjatywami podejmowanym przez różne zgromadzenia. By to jednak mogło sprawnie funkcjonować niezbędne jest stworzenie grupy osób, które będą posługiwały w tym miejscu, tak by młody człowiek przychodząc mógł spokojnie porozmawiać, bądź dostać informacje na interesujący go temat w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Potrzebne jest więc stworzenie bazy danych i nieustanne jej aktualizowanie – zwrócił uwagę delegat KEP ds. powołań.

Wiosenna kongregacja odbędzie się na Górze św. Anny w dniach 4-6 marca. Zgodnie z tradycją pierwszy dzień zjazdu będzie miał charakter formacyjny. - Będzie on służył osobistej modlitwie i refleksji nad własnym powołaniem. Uczestnicy włączą się w tym czasie także w papieską inicjatywę ‘24 godziny dla Pana’ – zapowiedział bp Solarczyk.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku – jesienią i wiosną. Bierze w nich udział ponad 150 osób odpowiedzialnych za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju. Jesienna kongregacja odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach Polski.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook