Abp Hoser do osób konsekrowanych: Wasza płodność duchowa zależy od wierności charyzmatowi

mag, Warszawa, 2016-03-17

Nasza płodność duchowa zależy od wierności charyzmatowi – zwrócił uwagę abp Henryk Hoser. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy biskup warszawsko-praski spotkał z Wyższymi Przełożonymi Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych z terenu diecezji. Doroczny zjazd rozpoczął się uroczystą Mszą św.

Przypominając w homilii, że życie konsekrowane jest przymierzem z Bogiem abp Hoser podkreślił, że powinno ono rodzić owoce. – Wyrzeczenie się ziemskiej rodziny i potomstwa fizycznego nie oznacza wyłączenia z błogosławieństwa płodności. Winna się ona jednak realizować przede wszystkim na płaszczyźnie duchowej. Tu bowiem leży nasz główna odpowiedzialność – przypomniał bp warszawsko-praski.

Jako antidotum na spadek powołań w żeńskich zgromadzeniach zakonnych wskazał macierzyństwo duchowe. Zachęcał więc siostry, by z miłością i wielkodusznością wychodziły do młodych, którzy szukają swojej drogi życia. - Dojrzewanie to proces wymagający czasu i naszej akceptacji drugiego takim jaki on jest. Akceptacja taka nie ma jednak nic wspólnego z tolerancją – tłumaczył kaznodzieja.

Zachęcał także siostry do twórczego i odważnego życia własnym charyzmatem zakonnym. - Nasze charyzmaty nie są naszą osobistą własnością, ale są dla Kościoła i dla świata. Jeśli nie jesteśmy zanurzeni w wymiarze Kościoła powszechnego, a więc jeśli nie uczestniczymy w Jego wielkiej misji tylko się zamykamy we własnym gronie wówczas nie ma również płodności duchowej - ostrzegł abp Hoser.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej istnieje 65 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 17 męskich.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook