Abp Hoser: zamach terrorystyczny w Brukseli znakiem pogardy dla człowieka

mag, Warszawa, 2016-03-23

Zamach terrorystyczny w Brukseli jest znakiem pogardy dla człowieka – stwierdził abp Henryk Hoser. Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego wydarzenia w Belgii powinny zmusić Europę do refleksji nad stosunkiem do jej chrześcijańskich korzeni, a co zatem idzie przeżywaniem wiary, która winna wyrażać się w decyzjach i postawach, zarówno osobistych, jak i publicznych.

Abp Hoser podkreślił, że dla wtorkowego zamachu nie ma żadnego usprawiedliwienia. – Śmierć niewinnych ludzi jest znakiem ogromnej pogardy dla życia i pokazuje nam, jak liczne są dziś siły infiltrujące Europę, zmierzając do jej zniszczenia. Dla niektórych jedynym argumentem jest bezbożność jej mieszkańców, a więc zaklasyfikowanie ich jako „niewiernych”. Ten atak terrorystyczny jest więc ważnym sygnałem wzywającym nas do życia integralnie swoją wiarą i religią – powiedział abp Hoser.

Dodał, że zatracanie poczucia sacrum i godności człowieka, również w jego zachowaniach publicznych, tylko napędza koło nienawiści, które coraz bardziej przyspiesza. - Nie możemy być tylko obserwatorami, ale poprzez naszą postawę życiową powinniśmy potwierdzać to, w co wierzymy, a więc bronić każdego ludzkiego życia - podkreślił.

- Śmierć tych ludzi przypomina nam również o znikomości naszego życia, które może się w każdej chwili skończyć. Jako chrześcijanie mamy być zawsze gotowi na spotkanie z Panem – powiedział abp Hoser.

Zaapelował również o modlitwę za ofiary zamachu w Brukseli i za ich rodziny. - Dla chrześcijan dniem szczególnej modlitwy i zadumy nad ofiarami przemocy jest Wielki Piątek – Dzień pamiątki Męki i śmierci Chrystusa. – W czasie liturgii tego dnia Kościół katolicki modli się za wszystkie stany Kościoła i kategorie ludzi, a zatem również za tych, którzy giną nagłą, niespodziewaną i tragiczną śmiercią. Adorując Krzyż Zbawiciela będziemy zatem polecać Bogu wszystkich, którzy zginęli we wtorkowym zamachu oraz pogrążonych w żałobie ich rodzin – powiedział abp Hoser.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook