Bp Romaniuk: Eucharystia szkołą miłości i odpowiedzialności za innych

mag, Warszawa, 2016-03-24

Eucharystia jest szkołą miłości i odpowiedzialności za innych – podkreślił biskup senior Kazimierz Romaniuk. Pierwszy pasterz diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył koncelebrze podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej w katerze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

W homilii zwrócił on uwagę na społeczny charakter Mszy św., która jak podają nam Dzieje Apostolskie nazwana została „Łamaniem Chleba”. - Powinno nam zatem zależeć by łamać się tym Eucharystycznym chlebem z innymi. W końcu do troski o wieczne zbawienie naszych braci i sióstr zobowiązuje nas sakrament bierzmowania, który przyjęliśmy – przypomniał kaznodzieja.

Zwrócił również uwagę na nierozerwalny zawiązek między Eucharystią, a sakramentem kapłaństwa. – Troski o Eucharystię i umiejętnego głoszenia Bożego Słowa nie można nauczyć się systemem studiów zaocznych. Skoro Chrystus przywołał uczniów do siebie by byli i chodzili wraz z Nim nie powinno nas dziwić, że ci którzy mają stać się jego sługami pewien czas spędzają w seminariach duchownych w których panują specjalne warunki służące pogłębianiu życia duchowego – zauważył biskup senior.

Podziękował on również wszystkim wiernym świeckich za modlitwę w intencji kapłanów by byli wierni swojemu powołaniu. – W dzisiejszych czasach tak często mówi się o naszych słabościach. Jesteśmy zatem wdzięczni, że są także tacy, którzy proszą Boga by tych słabości było jak najmniej, że są ludzie którzy proszą o nowe powołania by nie zabrakło szafarzy Eucharystii – wyraził wdzięczność bp Romaniuk.

W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej obrzędu umycia nóg czyli tzw. mandatum dokonał pasterz diecezji warszawsko-praskiej, abp Henryk Hoser. W liturgii wziął także udział biskup pomocniczy Marek Solarczyk. W Wielki Piątek będzie on przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w katedrze warszawsko-praskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook