Droga Krzyżowa ulicami Włocławka

ks. an, Włocławek, 2012-03-30

„Wszystkie nasze sprawy są obecne na tej Drodze Krzyżowej” – powiedział do wiernych bp Wiesław Mering na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która 30 marca 2012 r. przeszła ulicami Włocławka. Oprócz biskupa włocławskiego wziął w niej udział biskup pomocniczy Stanisław Gębicki oraz kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy miasta.

Nabożeństwo prowadził prefekt Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. Mateusz Kierzkowski. Procesja wyruszyła o godzinie 17 z placu kościelnego klasztoru Ojców Franciszkanów. Wierni podążali fragmentem Placu Wolności, ulicą 3 maja, Cyganką, fragmentem ulicy Brzeskiej, ulicą kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie procesja weszła do katedry włocławskiej, w której biskup Wiesław Mering skierował słowo do zgromadzonych wiernych.

Biskup Włocławski zaznaczył, że po raz kolejny przeszliśmy ulicami naszego miasta, aby „przypomnieć sobie, wzorem naszych przodków w wierze, niektóre wydarzenia utrwalone przez Tradycję Kościoła, które miały miejsce na Drodze Krzyżowej naszego Pana”.

Bp Mering zwrócił uwagę na to, że na tej drodze można doświadczyć wszystkiego, co przeżywa każdy człowiek, co jest źródłem jego cierpienia i radości: „Jest Jezusowa samotność, lęk przed rozpoczęciem męki, zawód w stosunku do najbliższych przyjaciół, są kpiny, jest wskazywanie palcami, jest zdrada, ale są też i momenty niezwykłego piękna. Jest matka, która już nie mogła wiele pomóc, ale chciała Mu pokazać, że jest.
Była bohaterska Weronika, mająca odwagę przyznać się do Jezusa. Były kobiety, które chciały tak, jak matka być obok Jezusa”.

Główna różnica pomiędzy naszymi drogami krzyżowymi a Drogą Krzyżową Jezusa Chrystusa polega na tym, że my nie jesteśmy sami, bo On jest z nami, stwierdził hierarcha.

Bp Mering zwrócił uwagę na to, że Jezus podnosi nas na duchu, uczy nas prawdziwej wierności Bogu. Zachęcał też do tego, byśmy podziękowali Jezusowi za Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, za Jego łaskę, jaką „jest udział w tym nabożeństwie. Podziękujmy Mu, że ufa nam, iż będziemy mieli odwagę, wolę i siły, żeby się do Niego przyznać”.

Następnie Biskup Włocławski udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa, po czym nastąpiła adoracja relikwii Krzyża Świętego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook