Bp Mering do Martina Schulza: "stracił Pan okazję, by siedzieć cicho"

lk (KAI), Włocławek, 2016-01-07

Poprawność polityczna idąca w parze z małostkowością nie sprzyja mądrości. Szkoda, że także Pan stracił okazję, by siedzieć cicho" - napisał bp Wiesław Mering w liście do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Biskup włocławski zareagował w ten sposób na słowa Schulza o tym, że wydarzenia w Polsce po zdobyciu władzy przez PiS "mają charakter zamachu stanu".

Bp Wiesław Mering informuje w swoim liście, że przyjął "z wielkim zdumieniem i oburzeniem" opinię przewodniczącego Parlamentu Europejskiego o "zamachu stanu" na Polskę.

"Naprawdę znam mój Kraj lepiej niż Pan: żyję w mojej Ojczyźnie już 70 lat; zapewniam Pana, że wybory Pana Prezydenta i nowego Rządu w Polsce nie są dowodem braku demokracji. Wybory ukazały, że większość zwykłych obywateli mojego kraju chce zmiany" - napisał bp Mering do Martina Schulza.

"Problem w tym - stwierdza dalej biskup włocławski - że ci, którzy mieli dotąd władzę, na tej decyzji tracą; nie chcą się zatem poddać werdyktowi wyborów i wykorzystują dla swoich interesów także Parlament Europejski".

"Parlament pod Pańskim kierownictwem zajęty jest na pewno bardzo ważnymi sprawami, m.in. długością płomienia świec i ilością wody w spłuczce" - napisał bp Mering. Jego zdaniem, w Brukseli nie ma dziś polityków wysokiej klasy, czyli ludzi poszukujących dobra wspólnego społeczeństw tworzących Unię Europejską.

"Poprawność polityczna idąca w parze z małostkowością nie sprzyja mądrości. Szkoda, że – jak to kiedyś mówił pan Chirac – także 'Pan stracił okazję, by siedzieć cicho'” - skonstatował bp Wiesław Mering.

Nawiązał w ten sposób do 2003 r., gdy prezydent Francji tymi słowami skrytykował państwa wówczas kandydujące do członkostwa w UE - a więc i Polskę - za poparcie twardej polityki Stanów Zjednoczonych wobec Iraku.

Kierując swoje słowa do przewodniczącego PE, bp Mering spodziewa się, że Martin Schulz nie zmieni swego stanowiska i nie przeprosi Polaków. "Trzeba wielkości, by uznać swój błąd" - dodał ordynariusz włocławski.

Na zakończenie swojej korespondencji do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, bp Wiesław Mering życzy Martinowi Schulzowi w "'zimowe święta' (tak przecież nazywacie Boże Narodzenie)" - "rozwagi, mądrości i wyobraźni".

List w wersji polskiej i niemieckiej "w związku z kolejnymi głosami napływającymi z Unii Europejskiej, a dotyczącymi sytuacji w Polsce" opublikowała na swojej stronie kuria włocławska.

Komentarze (20)

agr44

11 miesięcy temu

Jestem dumny, że jest biskup mojego kościoła, który jest mądrym patriotą. Episkopat, kler katolicki nie tylko miały prawo stawać w obronie, pomagać a nawet ukrywać opozycjonistów (w tym niejakiego Adama Michnika) ale zawsze mają prawo wypowiadać się w sprawach swojej ojczyzny bo nikt im nie miał prawa odebrać praw obywatelskich. Do czego doprowadziło Europę lewactwo widzimy na przykładzie Niemiec ostatnich tygodni. Takim lewactwem sa władzie UE zadowolone z siebie bo mają cipełko w kranie, kaloryferze i co najważniejsze w portfelu. Poklepywanie się po plecach, sweetfocie, to im najlepiej wychodzi. Kompletnie zdegenerowani politycy.
Szacunek księże biskupie, serdeczne pozdrowienia agr44

Odpowiedz

włocławianka

11 miesięcy temu

Wstyd mi, że biskup mojego kościoła jest tak małostkowy i posługuje się tak kolokwialnymi przykładami. A obecnego rządu nie wybrała większość obywateli, ani nawet nie premier... Zapewne część z tych, którzy poparli PiS, nie popiera zmian, jakie mają miejsce.

Odpowiedz

Wrocławianin

11 miesięcy temu

Droga włocławianko, żyjesz ułudą, otwórz oczy, patrz! Popytaj młodych,poszukaj szczęśliwych pielęgniarek, dobrze zarabiających nauczycieli (w Polsce!)i ... po prostu-włącz myślenie.

Odpowiedz

Dariusz Osuch

11 miesięcy temu

Wielki Szacun dla Wielkiego Polaka

Odpowiedz

mareKrasucki

11 miesięcy temu

Mądry patriota używa w oficjalnym liście niemieckiej (okupacyjnej) nazwy miasta w którym pełni urząd biskupa??? Księże Biskupie, żenada!

Odpowiedz

stary katolik zwykły

11 miesięcy temu

Te wszystkie słowa tak biskupa jak i komentującego oczywiście w duchu miłosierdzia w Roku Miłosierdzia - płakać się chce nad naszym Kościołem. Później będzie oczywiście kazanie o tym, że tak niech znaczy tak nie znaczy nie

Odpowiedz

jg53

11 miesięcy temu

a mnie jest wstyd za Biskupa. Jakoś papież Franciszek niczego b-pa nie nauczył. Żal...

Odpowiedz

jg53

11 miesięcy temu

nie ma to jak dobry humor. Pokazać się mogę tylko te komentarze, które chwalą biskupa. Żyjcie w tym dobrym samopoczuciu i uwielbieniu. To świat jest zły. Kiedyś Jerzy Turowicz zapytał matkę Teresę, co jest złego w Kościele. Matka Teresa odpowiedziała: "Ja i Ty"...

Odpowiedz

Antoni Neyman

11 miesięcy temu

Szanowny Księże Biskupie,
szanuję prawo każdego obywatela do swobody wypowiedzi, wolał bym jednak, aby ksiądz wypowiadał się w swoim imieniu, wypowiadanie się w imieniu "większości polaków" jest nie na miejscu. Żyję na tym świecie o 5 lat dłużej od księdza biskupa i uważam, że urzędnicy unijni mają prawo oceniać aktualną sytuację w Polsce, jeżeli oceniają ją jako zagrożenie demokracji. Dobrowolnie my polscy obywatele zgodziliśmy się przestrzegać praw obowiązujących w Unii Europejskiej, przystępując do niej. Uważam, że obecne władze łamią zapisy konstytucji i niszczą demokratyczne struktury. Jestem emerytem, nie należałem, nie należę i nie będę należał do jakichkolwiek struktur władzy i nie bronię niczyich przywilejów. Jestem katolikiem staram się żyć w zgodzie z dekalogiem. Uważam, że obecna sytuacja wymaga stanowczej obrony demokracji w Polsce.
Szczęść Boże.
Antoni

Odpowiedz

Jan

11 miesięcy temu

Jestem Polakiem i bardzo dziękuję za ten list w obronie Naszego Kraju, patriotyzm to największe dobro Naszego Narodu, wielki szacunek.
Niech żyje Polska!

Odpowiedz

Józef

11 miesięcy temu

To jest Biskup czy funkcjonariusz PIS?

Odpowiedz

Piotr

11 miesięcy temu

Równie dobrze można by pisać i apelować do Heroda o zachowanie rozsądku i miłosierdzia . Takich osobników należy po prostu omijać szerokim łukiem ( tak jak Święta Rodzina )i czekać na ich nieuchronny koniec. A może znajdzie się ktoś , kto uświadomi p. Shultzowi jak skończył Herod ?

Odpowiedz

J.Wrona

11 miesięcy temu

"ziemia zadrżała" jak napisał list do polityka PE jeden z polskich Biskupów. Na pewno wszyscy będą przerażeni jak przeczytają wersję niemiecką gdzie króluje błąd na błędzie. OJ Księże Biskupie więcej roztropności i elementarnej gramatycznej wiedzy i umiejętności, mniej politykowania na poziomie pyskówek.

Odpowiedz

mix

11 miesięcy temu

BRAWA WIELKIE ---to powinien napisac PRYMAS POLSKI--- abp.POLAK --nomen-omen

Odpowiedz

s. Aleksandra SAC

11 miesięcy temu

Księże Biskupie, bardzo serdecznie dziękuję za ten list do pana Martina Schulza.
Każdy patriota powinien reagować w takich sytuacjach, szczególnie osoby pełniące wysokie funkcje w społeczeństwie, także w Kościele. Im większy ktoś ma autorytet, tym bardziej powinien reagować w obronie narodu, Ojczyzny, a także demokracji. W tym wypadku wiąże się to również z obroną wartości chrześcijańskich.
Wielu obywateli naszego kraju - ja również - wysyłało pisma osobiste lub przygotowane przez innych (w języku ojczystym lub innych) do różnych "osób wpływowych" w Unii Europejskiej, ale także do przyjaciół i znajomych "na Zachodzie", którzy bez naszej reakcji zdani są na wierzenie lewacko-liberalnym mediom.
Dobrze by było, gdyby więcej hierarchów Kościoła - nie tylko katolickiego w Polsce reagowało w sprawie nagonki na parlament, na Pana Prezydenta i na rząd Polski.

Odpowiedz

analityk

11 miesięcy temu

Na czym nasi hierarchowie w kościele się znają ? To są pasożyty żyjący na garnuszku Państwa.

Odpowiedz

Adam Festyn

11 miesięcy temu

Oj czyżby cenzura? Gdzieś się zapodział link do komentarza. Był nie za długo na stronie.

Odpowiedz

Marek B.

11 miesięcy temu

A mnie zasmuciła buta i arogancja biskupa Meringa, która wyziera z tego listu /już nie wspomnę o błędach w tłumaczeniu na niemiecki/. Może zamiast polityką duchowni zajęliby się ważniejszymi sprawami: ewangelizacją, pomocą biednym i potrzebującym.

Odpowiedz

Wrocławianin

11 miesięcy temu

Księże Biskupie, chylę czoła! Szacun wielki za konkretną treść, świetny język i nieobojętność. Aż serducho się raduje, że mamy takich duchownych. WRocław pozdrawia WŁocławek!

Odpowiedz

pokolenie JP2

11 miesięcy temu

Na pewno cały ten bałagan wymyślił osobiście p. Martin Schultz aby dopiec polakom (jest przecież wnukiem tych co niewolili Polskę). Czy nie przyszło Księdzu Biskupowi do głowy że jak dotąd Unia zwracała się do krajów członkowskich w sytuacjach, w których CAŁA Europa widziała nieprawidłowości postępowania rządów narodowych. Może jednak zastanowić się czemu większość zachodnich polityków zaczyna bić na alarm. Jeśli odrzucić teorię spiskową ataku na Polskę, bo zakładam że rozmawiamy na pewnym poziomie, warto zadać sobie trud sprawdzenia czy rzeczywiście jak piszą ci co mają we krwi zdradę nie zaczynamy żeglować ku chińsko- radzieckiemu modelowi państwa. Pamiętam jak babcia mi mówiła "jak kogo Pan Bóg chce pokarać to mu rozum odbiera" Księże Biskupie za co ta kara??? Ósme przykazanie?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook