Licheń: podsumowanie 2015 roku w sanktuarium

ra, Licheń, 2016-01-08

Prawie dziewięćset tysięcy pielgrzymów odwiedziło bazylikę Matki Bożej Licheńskiej w 2015 roku. W tym czasie w licheńskim sanktuarium rozdano w sumie 400 tys. komunii świętych.

Żołnierze-górnicy, którzy w latach 50. XX wieku pracowali w kamieniołomach, sybiracy, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, honorowi dawcy krwi, kobiety zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich a także chórzyści i muzycy-amatorzy - to tylko niewielki wycinek społeczności pielgrzymów, którzy odwiedzili bazylikę w Licheniu . Do świątyni chętnie przybywali także pielgrzymi na motocyklach, rowerach i konno. Znaczną grupę stanowili pielgrzymi piesi (m.in. z Gdyni, Gdańska, Helu, Góry Kalwarii czy Bydgoszczy).

Oprócz pielgrzymek warto pamiętać o organizowanych tu rekolekcjach, warsztatach oraz spotkaniach, w których brały udział zarówno kameralne, jak i kilkusetosobowe wspólnoty.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej podobnie, jak w latach ubiegłych niosło pomoc osobom borykającym się zarówno z problemami natury psychicznej, jak i cielesnej. Z pomocy Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w 2015 roku skorzystało 1,5 tys. osób. Tradycyjnie największy procent stanowiły osoby uzależnione od alkoholu, z problemami rodzinnymi oraz współuzależnione od nałogów. W ostatni weekend lipca na terenie Sanktuarium po raz 23 odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. W dorocznym „Mityngu pod gwizdami” wzięło udział ok. 30 tysięcy osób.

Z kolei opieką hospicyjną w minionym roku objęto 127 osób. Z tej liczby 89 pacjentów placówki odeszło do Pana, natomiast 18 wypisano do domu. Średnia wieku pacjentów wyniosła 71 lat. W ramach swojej działalności 10 listopada licheńskie hospicjum zorganizowało koncert charytatywny, w trakcie którego wystąpiła Antonina Krzysztoń.

Licheńskie Sanktuarium to także inicjatywy kulturalne. Umiejscowione w bazylice muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w minionym roku odwiedziło 38 tysięcy zwiedzających. W ramach oferty skierowanej do szkół w placówce odbyło się także kilkanaście lekcji muzealnych („Muzeum od kuchni”, „Od starodruków do Internetu”, „Co widzimy na stole ołtarzowym”).

Z gościny w sanktuaryjnych domach pielgrzyma Arka, Betania i Nazaret skorzystało łącznie 78 tysięcy pątników.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook