Bp Mering do kapłanów: kapłan o tyle jest twórczy, o ile jest narzędziem w rękach Chrystusa

ks.an, Włocławek, 2016-03-24

Kapłan o tyle jest twórczy, o ile jest narzędziem w rękach Chrystusa - powiedział bp Wiesław Mering podczas Mszy Krzyżma sprawowanej w czwartek w katedrze włocławskiej. Podczas liturgii pobłogosławiony został olej chorych, a konsekrowany ojej Świętego Krzyżma.

Zwracając się w homilii do zebranych na liturgii prezbiterów bp Mering postawił pytanie o kapłańską tożsamość: "kim my właściwie jesteśmy, jako kapłani?" ”Prorok Izajasz mówi: ‘kapłanami Pana, sługami Boga jesteśmy!’ To naprawdę jest niezwykła godność!” - powiedział hierarcha.

Pogłębiając tę myśl biskup włocławski odniósł się do stwierdzeń kardynała Zenona Grocholewskiego, który mówił, że „o tyle jesteśmy jako kapłani wydajni, na ile uczestniczymy w kapłaństwie Chrystusa. Kapłan o tyle jest twórczy, o ile jest narzędziem w rękach Chrystusa”. ”Nie ja jestem bohaterem Kościoła, to Chrystus. Nasze przeżywanie kapłaństwa na co dzień wtedy jest sensowne, jeżeli jest zakorzenione w Chrystusie. Na tyle jesteśmy twórczo w Kościele obecni, na ile jesteśmy narzędziami w rękach Chrystusa” - podkreślił biskup włocławski.

Następnie hierarcha wskazał na niebezpieczeństwa czyhające na kapłanów i potrzebę modlitwy za nich. „Każdy kapłan jest jakimś szczególnym obiektem działania mocy ciemności, dlatego Kościół w każdej Mszy świętej modli się za papieża, biskupa i kapłanów” - przypomniał biskup. Wskazał, że modlitwa za kapłanów nie jest modlitwą za ich prywatne potrzeby, ale jak przekonywał kaznodzieja, ma wspierać kapłana w jego misji, to jest jej istota. „Musimy zwiększyć intensywność modlitw o nowe, święte, liczne powołania kapłańskie; musimy modlić się żebyśmy umieli sami odpowiadać w godny sposób na wezwanie Jezusa” – apelował biskup włocławski.

Zauważając liczną obecność księży i służby liturgicznej bp Mering podziękował za pracę z ministrantami, którzy są najbliżej kapłanów, gdy wypełniają swoją służbę. Prosił: „miejcie dla nich czas i serce”. Bp Mering prosił również o zaangażowanie w ważne wydarzenia w Kościele: ŚDM Kraków 2016 i obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. „Chcę podziękować wszystkim wam, bracia, za wasze przejęcie się, wspieranie, liczne inicjatywy – one przyniosą potrzebne owoce” – zakończył swoje rozważanie ks. bp Wiesław Mering.

Mszę z bp. Wiesławem Meringiem koncelebrowali: biskup pomocniczy Stanisław Gębicki, biskup senior Bronisław Dembowski i 275 księży. Tradycyjnie był to dzień spotkania służby liturgicznej z terenu diecezji, dlatego katedrę wypełniły grupy ministrantów, lektorów i ceremoniarzy. Bp Wiesław Mering poświęcił olej chorych i konsekrował olej Krzyżma, a kapłani odnowili swoje przyrzeczenia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook