Bp Gębicki: na krzyżu możemy dotknąć miłosierdzia Boga

ks.an, Włocławek, 2016-03-26

Na krzyżu możemy dotknąć miłosierdzia Boga - mówił włocławski biskup pomocniczy Stanisław Gębicki, który przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Katedralnej we Włocławku. W Wielki Piątek wieczorem zebrani w świątyni wierni wysłuchali Pasji według św. Jana, uczestniczyli w adoracji krzyża, obrzędzie Komunii Świętej i procesji do Grobu Pańskiego.

W liturgii Wielkiego Piątku uczestniczył także Pasterz Diecezji bp Wiesław Mering, biskup senior Bronisław Dembowski, Kapituła Katedralna, pracownicy Kurii oraz profesorowie i moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego. Na początku liturgii bp Gębicki dokonał aktu prostracji, czyli w akcie uniżenia leżał krzyżem, dla oddania najwyższej czci i chwały należnej Bogu. Następnie miała miejsce Liturgia Słowa, w trakcie której alumni wraz z chórem katedralnym uroczyście odśpiewali opis męki Pana Jezusa według zapisu świętego Jana.

W homilii bp Gębicki podkreślił, że "liturgia Wielkiego Piątku prowadzi nas na Golgotę i skupia naszą uwagę na Krzyżu Chrystusa, w nim bowiem odsłania się wstrząsająca prawda o miłości Boga". Zauważył, że "krzyż przypomina cenę naszego zbawienia, przypomina, jak wielką wartość w oczach Bożych ma każdy człowiek, krzyż jest najbardziej wymownym znakiem miłości i miłosierdzia Boga. Tu możemy dotknąć miłosierdzia Boga i dać się dotknąć Jego miłosierdziu”. Nawiązując do przeżywanego Roku Miłosierdzia kaznodzieja przywołał postać Dobrego Łotra, który z wysokości krzyża jako pierwszy doświadczył wielkiego miłosierdzia Bożego.

"Na Polskiej ziemi – kontynuował bp Gębicki – krzyż Chrystusa tkwi od 1050 lat. Jest to historia zbawienia, która wpisuje się w historię naszego Narodu”. Kaznodzieja nawiązał także do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, które będziemy przeżywać w lipcu tego roku, przypominając, że w maju 2014 gościliśmy w Bazylice Katedralnej krzyż Światowych Dni Młodzieży. Na tym krzyżu wypisane są słowa św. Jana Pawła II skierowane do młodzieży w trakcie przekazywania krzyża ŚDM, wypowiedziane na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia z 22 kwietnia 1984 roku: "Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”.

Bp Gębicki zachęcał: "Stojąc dzisiaj pod krzyżem tumskim zapatrzymy się kolejny raz w krzyż Chrystusa, by go jeszcze lepiej i pełniej zrozumieć, by z odwagą ponieść również swój życiowy krzyż, gdyż ,krzyż jest tym, w czym Chrystus chce, aby Go naśladowano”, a ceną za ten krzyż jest życie wieczne. Kaznodzieja przywołał obraz św. Jana Pawła II z jego ostatniej drogi krzyżowej. Dokładne 11 lat temu, w Wielki Piątek 2005 roku, cierpiący Jan Paweł II dźwigał swój życiowy krzyż naśladując Jezusa.

W dalszej części liturgii oddano cześć relikwiom Krzyża Świętego i na zakończenie celebracji przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego.

Po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej, pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa została odśpiewana kompleta, jako modlitwa na zakończenie dnia, oraz zostały wyśpiewane wszystkie trzy części nabożeństwa Gorzkich Żali.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook