Wrocławska
Wystawa prac Nikifora w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu
Abp Józef Kupny otworzył wystawę „Nikifor – fenomen samorodnego talentu”, prezentującą dzieła jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa naiwnego. Wernisaż odbył się 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Ekspozycję można oglądać do listopada.
Kulminacja Święta Wrocławia – msza święta pod przewodnictwem abp. Kupnego
Św. Jan Chrzciciel, patron Wrocławia, pozostaje aktualnym wzorem odkrywania własnego powołania, pokory, autentyczności i nieustannego nawrócenia – mówił ks. prof. Sławomir Stasiak podczas Mszy św. sprawowanej 24 czerwca w archikatedrze wrocławskiej z okazji Święta Wrocławia. Przewodniczył jej abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
W tym roku z okazji Święta Wrocławia rada miejska przyznała tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia (Civitate Wratislaviensi Donatus) premier Hannie Suchockiej. Świętowanie rozpoczęło się w bazylice pw. św. Elżbiety, a jego zwieńczeniem będzie Msza święta w archikatedrze wrocławskiej.
Festiwal „Mostem” odsłoni najcenniejsze zabytki języka polskiego
Od 24 do 28 czerwca we Wrocławiu odbędzie się Festiwal „Mostem” – przedsięwzięcie łączące instytucje kultury, nauki i Kościoła wokół najstarszych zabytków polskiego piśmiennictwa. W ramach wydarzenia mieszkańcy i turyści będą mogli bezpłatnie zobaczyć oryginały bezcennych rękopisów i druków, w tym słynną Księgę Henrykowską z pierwszym zapisanym zdaniem w języku polskim.
„Mój głos płynie do gwiazd” – festyn św. Filipa Smaldone dla niesłyszących
Mszą św. w kościele Świętego Krzyża we Wrocławiu rozpoczął się Festyn św. Filipa Smaldone, organizowany przez ogólnopolskie środowisko osób niesłyszących. Liturgii przewodniczył ks. Krzysztof Brejza, duszpasterz niesłyszących w Tychach. Przy ołtarzu modlili się także ks. Tomasz Filinowicz, krajowy duszpasterz niesłyszących.
Poświęcono nowy pomnik św. Franciszka z Asyżu
Przy skrzyżowaniu ulic Sołtysowickiej i Herbsta we Wrocławiu poświęcono nowy pomnik św. Franciszka z Asyżu. Marmurową figurę ustawioną na terenie parafii św. Alberta Wielkiego pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF.
Międzynarodowa konferencja o ochronie dziedzictwa sakralnego
Muzea religijne coraz częściej stają się przestrzenią dialogu między historią, kulturą i współczesnością, a nie jedynie miejscem przechowywania zabytków – podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji „Sacred Heritage on View. Religious and Post-Religious Museums of the Modern Era”, która odbyła się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.
Bp Małyga w 700-lecie kościoła w Strzelcach: Sam budynek nie jest sercem Kościoła
Wierni parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina w Strzelcach koło Namysłowa świętowali 700-lecie swojej świątyni. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej bp Maciej Małyga, który w homilii przypomniał, że istoty Kościoła nie można sprowadzać ani do budynku, ani nawet do samej wspólnoty wiernych.
We Wrocławiu powstanie Dom dla Młodych
Fundacja na Rzecz Rozwoju Młodzieży „Młodzi Młodym”, założona z inicjatywy abp. Józefa Kupnego, otrzymała niemal 100 tys. zł dotacji z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego na utworzenie Domu dla Młodych we Wrocławiu. Nowa przestrzeń, przeznaczona dla nastolatków z miasta i regionu, ma rozpocząć działalność jesienią 2026 roku.
Duszpasterze ludzi pracy spotkali się we Wrocławiu
Blisko 30 duszpasterzy ludzi pracy z całej Polski uczestniczyło we Wrocławiu w dorocznym Krajowym Spotkaniu Duszpasterzy Ludzi Pracy. Głównym celem zjazdu była wspólna modlitwa, integracja oraz wymiana doświadczeń związanych z duszpasterstwem środowisk pracowniczych.


