Abp Kupny zachęca do pamięci o Ofiarach Holokaustu

xrk, Wrocław, 2016-01-04

W odpowiedzi na prośbę, jaką do abp. Józefa Kupnego skierowali przedstawiciele Fundacji Shalom, metropolita zachęca wiernych archidiecezji wrocławskiej, by 27 stycznia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, o godz. 18.00 zapalili świece w oknach swoich domów.

Symbol płonącej świecy ma być wyrazem modlitwy oraz solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu, a także znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego. Arcybiskup Kupny podkreśla, że papież Franciszek w bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy wyraził pragnienie, by chrześcijanie w tym świętym czasie przemyśleli uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy, tłumacząc, że realizacja tych wezwań weryfikuje na ile żyjemy jako uczniowie Jezusa Chrystusa. Metropolita przypomina również, że jednym z uczynków miłosierdzia jest modlitwa w intencji żywych i zmarłych i prosi, by przyłączając się do akcji „Płomień Nadziei” polecić Bogu Miłosiernemu wszystkie ofiary Zagłady.

– Podczas uroczystości nadania tytułów „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, jaka odbyła się we wrocławskiej synagodze kilkanaście miesięcy temu, ambasador Izraela mówił, że w świecie opanowanym przez ogromne ciemności Sprawiedliwi pozostali jako źródła światła – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego.

Jak dodaje, "ambasador zauważył, że wielu Żydów, którzy przeżyli Holokaust straciło wiarę w Boga i pytało, gdzie On był w tym czasie". – Odpowiedział wówczas: „Bóg był w sercach Sprawiedliwych wśród narodów świata". Prosty gest zapalenia świecy i modlitwa w intencji tych, którzy stracili życie, mogą stanowić nasz wyraz wiary, że nawet z największego zła Bóg jest w stanie wyprowadzić dobro - wyjaśnia rzecznik.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook