Trwają Dni Judaizmu we Wrocławiu

xrk, Wrocław, 2016-01-13

Co ty tutaj robisz Eliaszu? – to hasło tegorocznego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Jego obchody w stolicy Dolnego Śląska zostały rozłożone aż na trzy dni. W programie poza wspólną modlitwą przewidziano m.in. warsztaty języka hebrajskiego, prezentacje tańców żydowskich, wykłady, prelekcje, degustacje koszernych potraw oraz koncert Stanisława Soyki „Tryptyk Rzymski”.

Tradycyjnie miejscem centralnych wydarzeń jest wrocławski Ostrów Tumski. Tutaj dziś uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji chazana Synagogi pod Białym Bocianem Krzysztofa Korzonowskiego oraz biblisty ks. prof. Sławomira Stasiaka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Kapłan nawiązał do fragmentu biblijnego, zaproponowanego przez Konferencję Episkopatu Polski, pochodzącego z Pierwszej Księgi Królewskiej, a opisującego objawienie się Boga Eliaszowi na Górze Horeb. Mówił o obecności Boga w życiu proroka przez cały czas jego posługi dla narodu. Podkreślił, że Jahwe był z Eliaszem, kiedy walczył z prorokami Baala i kiedy prześladowali go władcy oraz że zawsze mógł on liczyć na Boże wsparcie.

Po tym dwugłosie odbyła się wspólna modlitwa w której uczestniczyli przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz abp Józef Kupny. W rozmowie z KAI metropolita wrocławski zauważył, że obchody Dnia Judaizmu poprzedzają w Polsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. – To znak, że zanim rozpoczniemy modlitwę ekumeniczną, powinniśmy uświadomić sobie, gdzie są nasze korzenie, a tych poszukujemy poznając zwyczaje, tradycje i religię żydowską – mówił hierarcha, dodając, że nie bez znaczenia jest fakt, iż nazwa święta brzmi: „Dzień Judaizmu w Kościele katolickim”. Przypomina ona, że ten dzień jest potrzebny katolikom, by zagłębiając się w judaizm coraz pełniej rozumieli chrześcijaństwo.

Arcybiskup wyraził również nadzieję, że wspólna modlitwa oraz spotkanie katolików i żydów przyczyniają się do budzenia odpowiedzialności we współczesnej Europie za losy religii objawionej. Przywołując słowa papieża Benedykta XVI abp Kupny dodał: "Wspólnie możemy głosić, że Bóg istnieje, że można Go poznać, że On stworzył ziemię i że my jesteśmy Jego stworzeniami, że On wzywa każdego człowieka, by szedł drogą życia, szanując Jego plan w odniesieniu do świata".

Zwieńczeniem dzisiejszego spotkania były warsztaty języka hebrajskiego oraz degustacja koszernych potraw. Chętni mogli poznać tańce żydowskie oraz kupić książki poświęcone judaizmowi.

Kulminacja obchodów przypadnie jutro. O 19.30 we wrocławskiej katedrze rozpocznie się koncert „Tryptyk rzymski” w wykonaniu Stanisława Soyki z chórem Affebre. Organizatorzy wrocławskich Dni Judaizmu podkreślają, że „Tryptyk rzymski” to poezja Jana Pawła II, medytacje nad Księgą Rodzaju, czyli wspólną świętą księgą żydów i chrześcijan. Zwracają przy tym uwagę, że Papież Polak przyczynił się wydatnie do wzmocnienia dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Przecież jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi.

Wstępem do przeżywania Dni Judaizmu były wczorajsze warsztaty „Kaligrafia hebrajska” oraz wykład „Mistyka hebrajskich liter”. Dzień Judaizmu jest obchodzony we Wrocławiu po raz dwunasty. Od samego początku organizatorem jest Archidiecezja Wrocławska wraz z różnymi organizacjami partnerskimi.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook