Abp Kupny: Kościół nie jest ani zbyt otwarty, ani zbyt zamknięty, ani zbyt wymagający

xrk, Wrocław, 2016-02-18

Kościół jest zatroskany o każdego i to otwiera pole współpracy z każdą instytucją, stowarzyszeniem, organizacją i osobą, które chcą działać na rzecz dobra człowieka – mówił abp Józef Kupny podczas Eucharystii we wrocławskiej katedrze, sprawowanej z okazji Święta Służby Więziennej. W modlitwie uczestniczyli funkcjonariusze, kapelani SW oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Metropolita wrocławski zauważył, że nauczanie Jezusa chociaż powszechnie budziło podziw i zainteresowanie, spotykało się równie często z odrzuceniem i krytyką. Przyczyną tych postaw była niechęć do słuchania tego, co – zdaniem hierarchy – ludzie uważali za zbyt wymagające. – Ta sytuacja powtarza się w naszych czasach: Chrystus i Jego Kościół są odrzucani i krytykowani – mówił abp Kupny, dopowiadając: - Odrzucają Chrystusa ci, którzy nie wierzą i swoje życie wiążą jedynie z doczesnością, a także ci, który sami chcą decydować o tym, co jest dobre, a co złe i nie godzą się, by ktokolwiek podawał im jakiekolwiek normy postępowania. Chrystus i Kościół są jednak także źle postrzegani przez ludzi wierzących. Jedni twierdzą, że za bardzo dostosował się do wymogów współczesnego świata. Inni, że jest zbyt wyobcowany z rzeczywistości.

Tymczasem – jak zaznaczył abp Kupny – Kościół nie jest ani zbyt otwarty, ani zbyt zamknięty, ani zbyt wymagający. – Kościół jest sobą – wspólnotą, w której żyje Chrystus, wspólnotą miłości, która ma służyć człowiekowi na różne sposoby. Metropolita zauważył przy tym, że 1050. rocznica Chrztu Polski pozwala dostrzec, iż na przestrzeni tych lat w naszym kraju Kościół nie tylko głosił Dobrą Nowinę i prowadził szeroko zakrojoną misję ewangelizacyjną, ale także był nośnikiem wartości patriotycznych i kulturowych, rozwijał szkolnictwo oraz dbał o działalność charytatywną. - Kościół jest zatroskany o każdego i to otwiera pole współpracy z każdą instytucją, stowarzyszeniem, organizacją i osobą, które chcą działać na rzecz dobra człowieka – podkreślił abp Kupny.

Zwracając się do przedstawicieli Służby Więziennej i opisując to, czym zajmują się na co dzień ksiądz arcybiskup powiedział: - Wasza działalność jest często określana służbą na rzecz społeczeństwa i państwa i jest służbą na rzecz dobra człowieka. Tu otwiera się przestrzeń wzajemnego zrozumienia i współpracy Kościoła oraz Służby Więziennej. Hierarcha wyraził przy tym szacunek i uznanie dla pracy funkcjonariusz i życzył im Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook