Wrocław: konferencja nt. bezpieczeństwa uroczystości religijnych

xrk, Wrocław, 2016-02-29

"Racjonalizacją procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych" - pod takim hasłem odbyła się we Wrocławiu konferencja zorganizowana przez Obserwatorium Społeczne Archidiecezji Wrocławskiej oraz Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie oraz Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Wśród prelegentów poza stroną kościelną znaleźli się przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej, straży granicznej, marynarki wojennej, służby medycznej.

Kościół jest zainteresowany, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzeń religijnych - mówił witając gości abp Józef Kupny. - Myślę, że spotkanie pomoże wypracować wytyczne nie tylko na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, ale także przyczyni się do stworzenia dyrektyw, które będziemy mogli wykorzystywać sprawując kult publiczny - zaznaczył metropolita wrocławski.

Uczestnicy wysłuchali wykładów nt. psychologicznych zagadnień bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych, prawnych i administracyjnych zagadnień porządku publicznego zgromadzeń religijnych oraz potrzeb i możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzeniem religijnym.

Każda z sesji kończyła się dyskusją podczas której przedstawiciele poszczególnych służb wymieniali się doświadczeniami oraz zadawali pytania prelegentom. Dotyczyły one m.in. kwestii prawnych związanych z organizacją koncertów oraz imprez kulturalnych w przestrzeni sakralnej oraz takich spraw jak zachowania pojedynczych osób w zbiorowościach ludzkich.

- System zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzeń religijnych w Polsce istnieje i działa i wszyscy mogą czuć się bezpieczni - mówił prof. Bernard Wiśniewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. Dodał jednak, że nic nie jest dane raz na zawsze i niezwykle ważna jest możliwość zwrócenia uwagi za zmieniające się warunki oraz podjęcie działań podnoszących warunki bezpieczeństwa podczas uroczystości religijnych.

Pokłosiem konferencji będzie publikacja, zawierająca teksty wystąpień.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook