Abp Kupny: być kapłanem to być przyjacielem Jezusa

xrk, Wrocław, 2016-03-24

Prawie 300 kapłanów odnowiło dziś w katedrze wrocławskiej przyrzeczenia, składane w dniu przyjęcia święceń prezbiteratu. W homilii abp Józef Kupny wezwał duchownych, by zawsze byli darem Boga dla wspólnot, w których posługują.

Wszyscy jesteśmy ciałem Chrystusa, dlatego mamy żyć w jedności i troszczyć jeden o drugiego – mówił abp Józef Kupny. Wyjaśnił, że kapłańskie życie ma być świadectwem komunii. – Grzeszymy, kiedy niszczymy jedność i z powodu naszego egoizmu osłabiana jest jedność Kościoła – zaznaczył hierarcha. – Musimy na nowo podjąć się budowania komunii, a w tym procesie ważne jest świadczenie miłosierdzia - dodał.

Abp Kupny zwrócił też uwagę, że w sakramentalnym geście nałożenia rąk przez biskupa w momencie święceń sam Chrystus nakłada ręce na kapłana. – Znaczenie tego gestu Jezus wyraził słowami: „Już was nie nazywam sługami, ale nazwałem was przyjaciółmi” – przypomniał abp Kupny. Dodał, że w tym stwierdzeniu można widzieć moment ustanowienia kapłaństwa. – Pan czyni nas przyjaciółmi, powierza nam wszystko, powierza nam samego siebie – tłumaczył metropolita i dodał: – Stać się przyjacielem Jezusa Chrystusa – oto głębokie znaczenie bycia kapłanem. Dlatego przede wszystkim musimy wymagać od siebie, a być miłosiernymi wobec grzeszników.

Na zakończenie metropolita wrocławski podziękował księżom za ich codzienną posługę. – Dziękuję za zaangażowanie w organizację Światowych Dni Młodzieży, za przyjazd z młodymi do katedry w niedzielę palmową, za Noc Konfesjonałów… za wszystko wam dziękuję. Niech towarzyszy wam świadomość, że wasza posługa jest bezcenna. Modlę się za was i sam proszę o modlitwę, byśmy razem w jednym duchu służyli Ludowi Bożemu Kościoła Wrocławskiego – powiedział abp Józef Kupny.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook