Wrocław: peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży

xrk, Wrocław, 2016-03-30

Przemierzył wszystkie kontynenty. Przy nim modlono się w miejscu zamachów na World Trade Center jak i w ogarniętej wojną domową Rwandzie. Odwiedził siedzibę ONZ i małe szkoły, szpitale oraz więzienia - Krzyż Światowych Dni Młodzieży, który wraz z ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani od 3 kwietnia peregrynować będzie po archidiecezji wrocławskiej.

Symbole Światowych Dni Młodzieży, przekazane polskiej delegacji przez Brazylijczyków na placu św. Piotra w Rzymie, od 14 kwietnia 2014 r. peregrynują po diecezjach przygotowując Polskę do spotkania młodych z całego świata w Krakowie. Krzyż oraz ikona przybędą do Wrocławia z diecezji świdnickiej.

Uroczyste przekazanie symboli ŚDM odbędzie się w nocy z 2 na 3 kwietnia na przełęczy Tąpała na Ślęży. W niedzielę 3 kwietnia zagoszczą one m.in. w parafii grekokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego oraz w kościele garnizonowym św. Elżbiety, gdzie zostaną uroczyście wniesione przez studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej. Następnie udadzą się w procesji do wrocławskiej katedry. Tutaj modlić się przy nich będzie wraz z młodzieżą abp Józef Kupny. O 18.30 zostanie odprawiona Msza św., a następnie rozpocznie się czuwanie modlitewne, które potrwa do północy.

W kolejnych dniach krzyż i ikona odwiedzą takie miasta, jak: Oława, Brzeg, Oleśnica, Milicz i Trzebnica. Będą gościć w tamtejszych szkołach i parafiach. W wielu miejscach zaplanowano procesje, modlitewne czuwania oraz spotkania młodzieży. Do Wrocławia symbole ŚDM powrócą 9 kwietnia i zostaną do 16 kwietnia. Stąd powędrują do diecezji gnieźnieńskiej aby zakończyć swoją pielgrzymkę po Polsce pod koniec lipca w Krakowie.

- Światowa wędrówka krzyża rozpoczęła się 22 kwietnia 1984 roku. Wtedy Jan Paweł II przekazał go młodym mówiąc: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie” – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji. Dodaje, że jako korespondent „Gościa Niedzielnego” uczestniczył w peregrynacji symboli ŚDM w parafiach w Rio de Janeiro. – Wszędzie były przyjmowane niezwykle entuzjastycznie. Każdy chciał dotknąć krzyża, wypowiedzieć kilka słów stojąc bardzo blisko niego. Z miejsca na miejsce krzyż był przewożony w asyście policji, a tłumy stojąc na trasie przejazdu wznosiły okrzyki: „Niech żyje Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel”. To ciekawe doświadczenie, że ten sam krzyż dziś dotrze do nas i wierzę, że wzbudzi nie mniejszy entuzjazm i radość niż wzbudzał wśród młodych w Brazylii – puentuje ks. Kowalski.

Szczegółowy program peregrynacji dostępny na stronie: http://sdm2016.wroclaw.pl/?p=2591

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook