Przemyśl: wspominano bł. ks. Jana Balickiego

xpb / ju., Przemyśl, 2009-10-25

Błogosławionego ks. Jana Balickiego, byłego rektora przemyskiego seminarium duchownego wspominano w sobotę 24 października podczas uroczystej Mszy św. w katedrze przemyskiej. Uroczystościom przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Błogosławiony ks. Jan Balicki patronuje w archidiecezji przemyskiej wszystkim, którzy modlą się o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz powołanym.

Homilię podczas Eucharystii koncelebrowanej przez 50 kapłanów wygłosił opiekun Dzieła Pomocy powołaniom ks. dr Piotr Kandefer – prefekt seminarium. Zwrócił on uwagę na pokorę Jezusa podczas Jego publicznej działalności, a którą poprzez całe swoje życie naśladował bł. ks. Balicki. Kaznodzieja wyjaśnił również znaczenie Dzieła Pomocy Powołaniom, które „jest patrzeniem na drogę powołania z seminarium i do seminarium, na drogę do i z nowicjatów i klasztorów oczami księdza Jana Balickiego”. - Dzieło Pomocy Powołaniom jest Jemu poświęcone i dlatego właśnie, aby było sobą musi być wypełniane zgodnie z przykładem jaki on nam zostawił - mówił ks. Kandefer.

„Pomóc powołaniom to patrzyć nad powołanych, ale jednocześnie stawać pokornie przed Jezusem i Jego Matką. Stawać przed Jezusem i prosić Go, żeby objawiał się przez posługę kapłanów. To także posługa stawania sercem pokornym i miłosiernym przy powołanym, ale słabym człowieku. Tak jak Pan Jezus, który nie złamał nadwątlonej trzciny i nie zgasił ledwie tlącego się światła, tak wszyscy stajemy obok kapłana słabego podejmując posługę samarytanina wobec jego poranionego serca a czasem i ciała” - stwierdził kapłan.

Dzieło Pomocy Powołaniom to wreszcie - mówił kaznodzieja - tworzenie dobrej atmosfery w środowiskach domu, pracy i szkoły. „Atmosfery w której powołania kapłańskie, zakonne czy misyjne będą mogły być rozpoznane i przyjęte. Atmosfery, która pozwoli powołanym podejmować skutecznie wysiłek jednoczenia ludzi z Bogiem i między sobą” - dodał.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie klerycy zaprezentowali przedstawienie pt. „Pasterz”.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook