Poznań: procesja światła w intencji życia ku czci Niepokalanej

ms, Poznań, 2010-12-08

– W Twoje ręce, o Matko wierzących, zawierzamy sprawę życia ludzkiego – mówił w Poznaniu podczas procesji światła ku czci Niepokalanej abp Stanisław Gądecki. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi metropolita poznański przewodniczył procesji z kościoła św. Małgorzaty na Śródce pod figurę Niepokalanej na Ostrowie Tumskim.

Nabożeństwo odbyło się w duchowej łączności z Papieżem Benedyktem XVI, który w tym czasie modlił się na Placu Hiszpańskim w Rzymie pod figurą Niepokalanej.

– Niepokalana Maryjo, spojrzyj na niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat, na ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia, na mężczyzn i kobiety, ofiary przemocy, na starców i chorych dobijanych przez obojętność lub fałszywą litość – modlił się podczas procesji abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski prosił też, aby wszyscy wierzący w Chrystusa potrafili głosić ludziom naszych czasów ewangelię życia. – Wyjednaj nam łaskę przyjęcia ewangelii jako ciągle nowego daru oraz odwagę czynnego i wytrwałego świadczenia o niej tak, abyśmy mogli budować z wszystkimi ludźmi dobrej woli cywilizację prawdy i miłości na cześć i chwałę Stwórcy, który miłuje życie – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zwrócił uwagę, że procesja ma charakter szczególny, ponieważ prowadzi do miejsca, które jest „kolebką miasta Poznania i kolebką Polski”. Figura Niepokalanej znajduje się bowiem w miejscu, gdzie powstała pierwsza na ziemiach polskich kaplica, ufundowana przez księżną Dobrawę. Uczestniczący w procesji strażacy na specjalnym wysięgniku złożyli u stóp figury Niepokalanej, kilkadziesiąt metrów nad ziemią, bukiet kwiatów.

Poznańska procesja światła wyruszyła z kościoła św. Małgorzaty na Śródce. Wierni przeszli przez most Biskupa Jordana, koło katedry, pod figurę Matki Bożej przy kościele Najświętszej Maryi Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. Podczas procesji wierni, z zapalonymi lampionami, odmawiali różaniec, rozważając tajemnice światła. Procesja była wyrazem wdzięczności za łaskę wiary, która w Polsce rozświetla drogi ludzkiego życia od ponad tysiąca lat.

Komentarze (0)

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook