Kałków-Godów: poświęcono makietę samolotu Tu-154 z katastrofy w Smoleńsku

rm, Radom, 2012-06-24

Na terenie sanktuarium maryjnego w Kałkowie-Godowie poświęcono makietę samolotu Tu-154 z katastrofy w Smoleńsku. Uroczystość odbyła się 24 czerwca.

Mający 20 metrów długości i wykonany z konstrukcji żelbetonowej samolot znajduje się obok Golgoty Narodu Polskiego. Jest to pięciokondygnacyjna budowla kamienna w kształcie góry. W jej wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt kaplic-oratoriów, poświęconych najnowszej historii Polski i Polakom walczącym o wolność Kościoła i ojczyzny.

Wiernie zostały oddane kolory prezydenckiego samolotu, na którym pojawiły się także portrety m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, Ryszarda Kaczorowskiego - osób, które były związane z godowskim sanktuarium. Przy makiecie samolotu, która została wykonana w skali 1:2,5 znajduje się urna z ziemią z miejsca katastrofy oraz fragment Tu-154. Wokół pomnika zostały posadzone dęby pamięci.

W Golgocie Narodu Polskiego znajdują się m.in. oratoria: Armii Krajowej, ofiar stanu wojennego, ks. Jerzego Popiełuszki, a także Panteon Chłopów Polskich. Jest również oratorium ofiar katastrofy smoleńskiej. Mieści się tam również wiele instytucji charytatywnych, m.in. dom ludzi starszych, wioska dla osób niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Pod opieką sanktuarium jest także sierociniec w Rudniku nad Sanem. Każdego roku przybywa do sanktuarium około 600 tysięcy pielgrzymów.

W katastrofie lotniczej do której doszło w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób. Śmierć ponieśli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, duchowni i organizacji kombatanckich i społecznych. Była to polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Komentarze (3)

pytanie

4 lata, 7 miesięcy temu

Czy to dzieło ma coś wspólnego ze smakiem artystycznym, czy to po prostu kicz obrażający Pana Prezydenta naszego kraju?

Odpowiedz

Robcio

4 lata, 6 miesięcy temu

Ciemnota sięgająca absurdu...

Odpowiedz

berg

1 rok, 7 miesięcy temu

Konkurs na pomnik rozstrzygnięty przynajmniej, czekamy co dalej zrobi PiS.
Polska jest na poziomie ludów uprawiajacych kult cargo

Odpowiedz

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook