Górka Klasztorna: Misterium Męki Pańskiej

jm, Górka Klasztorna, 2013-03-16

Grupa kilkudziesięciu osób – większość ze wspólnoty Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Górce Klasztornej – odegrała Misterium Męki Pańskiej. Od trzydziestu lat wierni z różnych stron kraju gromadzą się w miejscu objawień maryjnych, którego gospodarzem są Misjonarze Świętej Rodziny.

Matka Boża objawiła się w tym miejscu pasterzowi w roku 1079. – Na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny, przeciwnicy Boga i kultu maryjnego wielokrotnie starali się wymazać to miejsce z kart historii. Tak było chociażby podczas drugiej wojny światowej, kiedy stworzono w tym miejscu obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich – mówi ks. Piotr Krupa MSF.

Warto przypominać trudne lata okupacji. Dlatego, że miały one wpływ na rozwój wielkiego dzieła jakim jest właśnie misterium. – W 1939 roku hitlerowcy zamordowali pięciu kapłanów i dwudziestu pięciu braci zakonnych z góreckiego klasztoru. Aby uczcić męczeństwo Polaków, postanowiono w Jubileuszowym Roku Odkupienia – 1984 – po raz pierwszy przedstawić Misterium Męki Pańskiej. Początek temu niezwykłemu wydarzeniu dał ks. Jan Czekała MSF – podkreślił ks. Piotr Krupa MSF.

Misterium jest oparte na Ewangelii oraz dziele Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”. – Pomimo niezmienności Ewangelii człowiek wciąż odnajduje coś nowego dla siebie – mówi reżyser ks. Piotr Gałązka MSF. W całe misterium zaangażowanych jest wielu parafian z Walentynowa, Wiktorówka, Piesnej i Rataj. – Znam rodzinę, która angażuje się w to dzieło od wielu pokoleń, doświadczając w ten sposób ewangelizacji – dodał ks. Gałązka MSF.

Przez wiele lat w rolę Jezusa wcielał się ks. Robert Ablewicz MSF, który wyjechał na misje. Tym razem głównym aktorem stał się ks. Marek Gubernat – Misjonarz Świętej Rodziny pracujący na co dzień w Złotowie. – Dla mnie nie jest to tylko odegranie roli, ale przeżywanie tego, co uobecniam na ołtarzu jako kapłan. I tak do tego podchodzę. Oczywiście na początku zastanawiałem się dlaczego ja, czy dam radę, jak będzie ze scenariuszem. Natomiast teraz patrzę na to bardziej od duchowej strony – powiedział.

Co roku w góreckim misterium uczestniczą tysiące pielgrzymów. Tym razem była to pierwsza odsłona. Kolejne zaplanowano na 23, 24 marca i 6 kwietnia.

Komentarze (0)

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook