Caritas Diecezji Sandomierskiej: 100 dzieci z Ukrainy wypoczywało na koloniach

apis, Sandomierz, 2013-08-20

100 dzieci z Żółkwi i Zaporoża na Ukrainie skorzystało z wypoczynku wakacyjnego zorganizowanego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. W Ośrodku Formacyjno-Wypoczynkowym ARKA w Mszanie Dolnej dobiega końca ostatni turnus kolonijny, którego uczestnikami jest kilkadziesiąt dzieci z Żółkwi na Ukrainie.

Zdaniem ks. Bogusława Pituchy, dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej, zorganizowanie wypoczynku dla dzieci z rodzin polskich mieszkających na Ukrainie ma na celu stworzenie możliwości obcowania z językiem polskim oraz umożliwienie aktywnego wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem miejsc związanych z kulturą polską.

Głównymi celami pobytu dzieci polonijnych w Mszanie Dolnej było nie tylko, w sposób atrakcyjny i bezpieczny wypoczywać, ale też zapoznanie się z kulturą polską i tradycją, ćwiczeniem języka polskiego, nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z Polski, a także umocnienie w wierze przez codzienną wspólną modlitwę oraz udział w Eucharystii.

Dzieci z Żółkwi, na co dzień uczą się języka polskiego w Sobotniej Szkole Języka Polskiego, działającej przy miejscowym klasztorze sióstr dominikanek, które katechizują dzieci i dorosłych w parafiach w Żółkwi oraz Starej Skwarzynie. Co roku przygotowują dzieci, młodzież i dorosłych do sakramentów świętych. Szczególną opieką otaczają chorych i opuszczonych odwiedzając ich w domach i stwarzając im możliwość przyjmowania sakramentów.

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest partnerem w realizacji zadania publicznego „Nie ma dzieci, są ludzie” (J. Korczak) – wpływ kultury polskiej i języka polskiego na kształtowanie postaw u dzieci polonijnych”. Zadanie przeprowadzenia pobytów edukacyjno-wypoczynkowych dla dzieci polonijnych w Polsce współfinansowane jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Komentarze (0)

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook