Peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji ełckiej (zapowiedź)

ks.js, Suwałki, 2013-09-14

W sobotę 21 września na placu przy konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach odbędzie się uroczyste rozpoczęcie peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji ełckiej.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 nabożeństwem oczekiwania. Około godz. 10.30 z placu celebry wyruszy procesja na miejsce powitania u zbiegu ulic Kościuszki i Mickiewicza. Około godz. 11.00 przy dźwięku fanfar jasnogórskich cudowny wizerunek Matki Bożej powitają biskupi: bp Jerzy Mazur i bp Romuald Kamiński. Po powitaniu uczestnicy uroczystości, idąc procesyjnie ulicą Kościuszki, udadzą się na miejsce celebry. Podczas procesji obraz będzie niesiony przez poszczególne delegacje.

Około godz. 11.30 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abpa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Oprócz biskupów z Polski Mszę św. będą koncelebrować również biskupi z Litwy, Łotwy i Białorusi. Eucharystia będzie transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Podczas liturgii rozpoczęcia peregrynacji, przed rozesłaniem, księża biskupi wręczą przedstawicielom poszczególnych parafii symboliczne łódki, do których podczas peregrynacji wierni będą składać swoje prośby, podziękowania i zawierzenia kierowane do Jasnogórskiej Pani.

Diecezja przygotowywała się do tego wydarzenia od dłuższego czasu – w wymiarze duchowym i duszpasterskim, a ostatnim etapem przygotowań była nowenna miesięcy. Czas przygotowania i pierwszych tygodni nawiedzenia przypada w Roku Wiary, dlatego peregrynacji towarzyszy hasło: „Maryjo, bądź nam Przewodniczko w wierze!”. Zaproszenie Matki Bożej Jasnogórskiej do nawiedzenia diecezji ełckiej wypowiedział bp Jerzy Mazur na Jasnej Górze 11 sierpnia br. Miedzy innymi skierował do Maryi słowa: „Matko i Królowo nasza, zwracamy się w pokornej modlitwie do Ciebie, przyjdź i wspomóż naszą wiarę, pomagaj nam w słuchaniu Słowa, byśmy rozpoznali głos Boga i Jego wezwanie”.

Peregrynacja w diecezji ełckiej zakończy się 7 czerwca 2014 roku. Przypomnijmy, że Matka Boża Jasnogórska z inicjatywy Prymasa Stefana Wyszyńskiego wyruszyła w pielgrzymkę po Polsce 26 sierpnia 1957 roku.

Komentarze (0)

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook