Przedstawiono program peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży w diecezji włocławskiej

ks. an, Włocławek, 2013-12-07

Podczas spotkania księży dziekanów odbytego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku podjęty został temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, zwłaszcza peregrynacji symboli ŚDM: Krzyża i kopii ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, która w diecezji planowana jest od 18 do 30 maja 2014 r.

Jak wyjaśnił księżom dziekanom ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii i diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży 2016 w diecezji włocławskiej, program przygotowany został w oparciu o przekazane do Kurii zgłoszenia, tak aby młodzież z każdego rejonu diecezji miała szansę na przeżycie szczególnego doświadczenia wiary w drodze ku ŚDM 2016.

Ponieważ Krzyż ŚDM przekazany zostanie z diecezji kaliskiej, peregrynacja w diecezji włocławskiej rozpocznie się w Sieradzu 18 maja, a zakończy we Włocławku 30 maja 2014. Zaproponowany plan stanowi swojego rodzaju „mapę” pielgrzymki symboli ŚDM po diecezji. W kliku miejscach celebracjom przy symbolach ŚDM przewodniczyć będą księża biskupi. W najbliższym czasie duszpasterze poszczególnych dekanatów i parafii przygotują szczegółowe propozycje nawiedzenia miejsc i celebracji podczas peregrynacji Krzyża i ikony Matki Bożej.

Po przywitaniu Krzyża przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, duchownych, świeckich, a zwłaszcza młodzież w sieradzkiej kolegiacie wieczorem w niedzielę 18 maja, symbole ŚDM pielgrzymować będą przez Sieradz, Zduńską Wolę (miejsce urodzin i chrztu św. ojca Maksymiliana Kolbe), Szadek, Świnice Warckie (miejsce urodzin i chrztu św. s. Faustyny Kowalskiej), Konin, sanktuarium maryjne w Licheniu, Tuliszków, Turek, Kłodawę, Izbicę Kujawską, Lubicz Górny, Ciechocinek i Włocławek, gdzie Krzyż nawiedzi m.in. katedrę, seminarium duchowne i włocławską tamę – miejsce śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Krzyż pożegnany zostanie we Włocławku 30 maja 2014 r.

Temat znaczenia symboli Światowych Dni Młodzieży podjęty został podczas listopadowych konferencji rejonowych w diecezji, gdy dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski przypomniał, że ich przekazanie nastąpi w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Papież Franciszek przekaże krzyż ŚDM z rąk młodzieży brazylijskiej w ręce młodzieży polskiej. Peregrynacja symboli ŚDM (krzyża i ikony Matki Bożej) rozpocznie się od 14 kwietnia w Poznaniu, następnie krzyż trafi do diecezji kaliskiej. Diecezja włocławska jako trzecia w kolejności otrzyma krzyż ŚDM 18 maja i będzie on pielgrzymował do 30 maja 2014 r.

Komentarze (0)

Reklama

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook