Kraków wyda na ŚDM 51 mln zł

lk / br, Kraków, 2015-12-13

Ponad 51 mln zł wyda miasto Kraków w związku z przygotowaniami i organizacją Światowych Dni Młodzieży. Poinformował o tym na swoim blogu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jacek Majchrowski podkreślił, że wydatki miasta związane z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży nigdy nie były tajne, a wstępne koszty były już podawane m.in. podczas specjalnej sesji rady miasta. "Przyszłoroczne wydatki na ŚDM nie są też tajne z innego, bardzo prostego powodu. Każda pozyskana i wydana złotówka musi być zapisana w budżecie miasta" - dodał.

Zaznaczył, że Kraków nie finansuje niczego ponad to, do czego miasto jest zobligowane ustawami.

"Zadaniem samorządu jest zapewnienie normalnego funkcjonowania miasta, czyli spraw związanych z organizacją ruchu, komunikacją miejską itd, itp… Oznacza to, że będziemy finansować takie same zadania jak zwykle, jedynie biorąc pod uwagę, że przez kilka dni w Krakowie będzie więcej turystów niż zazwyczaj" - poinformował prezydent Krakowa na swoim blogu.

Przyszłoroczny budżet Krakowa wyniesie prawie 4 mld 300 mln zł - informuje Majchrowski, prosząc, by w perspektywie tej sumy oceniać całość wydatków na ŚDM.

Majchrowski informuje, że "na tzw. zadania bieżące realizowane ze względu na ŚDM wpisaliśmy w sumie kwotę 28 mln zł".

Środki te zostaną wydane na zorganizowanie pierwszej pomocy przedmedycznej (300 tys. zł) i poszerzenie funkcji całodobowego telefonu informacji medycznej (100 tys. zł). Największe wydatki związane są z organizacją ruchu i transportem. chodzi o organizację parkingów na terenach miejskich (1 mln zł), wzmocnienie komunikacji miejskiej (3,5 mln zł), opracowanie studium polityki transportowej (600 tys. zł) i przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu (1,5 mln zł). Wynajęcie i obsługa toalet, które zostaną rozstawione na terenie miasta, będzie kosztować 3 mln zł.

"Ponieważ Kraków chce wykorzystać promocyjną szansę, którą dają Światowe Dni Młodzieży, na wydarzenia kulturalne i nieodpłatne udostępnienie w tym czasie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa planujemy wydać 1 mln 470 tys. zł, a na działania promocyjne i dekorację miasta w sumie 4 mln 130 tys. zł. Wszystkie wymienione powyżej wydatki dają kwotę 15 mln 600 tys." - podsumowuje prezydent Majchrowski.

Ponadto prezydent Krakowa zaproponował zarezerwowanie 5,9 mln zł na remonty ulic w rejonach odbywających się wydarzeń oraz 6,5 mln zł na modernizację szkół, w których nocować będą pielgrzymi. "Proszę zwrócić uwagę, że te dwie ostatnie pozycje będą służyć mieszkańcom także po ŚDM" - zaznacza Majchrowski.

Majchrowski wylicza także koszt wydatków inwestycyjnych, które nie są realizowane wyłącznie z powodu ŚDM, ale były planowane już wcześniej, a obecnie jedynie przyspieszono ich ukończenie. "Inwestycje wykonane w rejonach, w których będą się odbywały wydarzenia ŚDM poprawią funkcjonalność miasta. Koszt takich właśnie inwestycji, zapisanych w projekcie przyszłorocznego budżetu wynosi w sumie 23 mln 615 tys. zł" - informuje prezydent Krakowa.

Chodzi o rozbudowę monitoringu miejskiego (2,5 mln zł), budowę bezprzewodowej cyfrowej łączności TETRA (350 tys. zł), zakup pojemników na odpady (2 mln zł), budowę przystanku kolejowego Kraków-Sanktuarium (wkład miasta 4,2 mln zł), kładki pieszo-rowerowej łączącej Sanktuarium w Łagiewnikach z Centrum Jana Pawła II (wkład miasta 1mln 869 tys. zł), wreszcie budowę połączenia węzła „Rybitwy” ze strefami „Wieliczka-Niepołomice” (7 mln 330 tys. zł) i rozbudowę ul. Wrobela (5 mln 375 tys. ).

Podsumowując, prezydent Jacek Majchrowski informuje, że wydatki na funkcjonowanie Krakowa w okresie Światowych Dni Młodzieży i na inwestycje będą miasto kosztować ponad 51 mln zł.

"Ktoś może zapytać, dlaczego tak mało, skoro wcześniej szacowaliśmy, że koszty będą znacznie większe. Otóż (...) po naszych prośbach o dofinansowanie zadań związanych z ŚDM z budżetu państwa otrzymaliśmy negatywne odpowiedzi od rządu premier Ewy Kopacz. Zadania, które chcieliśmy by zostały dofinansowanie, zostały określone jako zadania „lokalne”, co jest dla mnie kuriozalnym tłumaczeniem, bo w tym wypadku należy brać pod uwagę nie „lokalność”, ale skalę przedsięwzięcia. Odmowa jednak sprawiła, że umieściłem w moim projekcie budżetu na 2016 r. jedynie te wydatki, które uznałem za najbardziej konieczne, resztę skreśliłem i wpisałem na listę rezerwową" - tłumaczy Majchrowski.

Koszt zadań rezerwowych, nie ujętych w przyszłorocznym budżecie, wynosi 59 mln zł. Majchrowski wyjaśnił, że miasto rozważy ich realizację, jeśli rząd Beaty Szydło zgodzi się je współfinansować. "Wysłałem już w tej sprawie pismo do Warszawy, czekamy na odpowiedź z tym większą nadzieją, że nowy wojewoda, wieloletni radny miasta Krakowa Józef Pilch, organizację Światowych Dni Młodzieży wymienia jako jeden z priorytetów swojego urzędowania. Nie mam wątpliwości, że wesprze nasz wniosek w Warszawie" - dodaje Majchrowski.

Prezydent Majchrowski przypomina, że pytań dotyczących kosztów poniesionych przez stronę kościelną nie należy kierować do niego. "Ja jedynie mogę podtrzymać informacje o dotychczasowych ustaleniach pomiędzy Komitetem Organizacyjnym ŚDM a miastem – organizator wydarzenia poniesie koszty utrzymania budynków oraz terenów miejskich, z których będzie korzystać podczas ŚDM, ich ewentualną naprawę czy rekultywację. Organizator opłaci także pielgrzymom bilet komunikacji miejskiej" - wyjaśnia Majchrowski.

 

Komentarze (7)

j23

1 rok, 1 miesiąc temu

kościół wie jak wycyckać państwo i świetnie się bawi.

Odpowiedz

Judek

1 rok, 1 miesiąc temu

Organizator powinien ponosic cale koszty takiej imprezy dlaczego podatnik ma placic za fanaberie kleru???

Odpowiedz

66 latka

1 rok, 1 miesiąc temu

a ile dla biednych dzieci

Odpowiedz

mad max

1 rok, 1 miesiąc temu

Ile kosciol dolozy ??????????????????????????

Odpowiedz

j1bm

1 rok, 1 miesiąc temu

to nie lepiej za te pieniadze przerobic ludzia ogrzewania zeby sie nie truli nawzajem

Odpowiedz

sd

1 rok, 1 miesiąc temu

niemożliwe! SZOK!

Odpowiedz

radek

1 rok, 1 miesiąc temu

"kładki pieszo-rowerowej łączącej Sanktuarium w Łagiewnikach z Centrum Jana Pawła II (wkład miasta 1 mln 869 tys. zł)"

z jakiej racji miasto finansuje kładkę na terenie biznesu kościelnego (swa sanktuaria)?

oczywiście na dodatkowe autobusy by nie jeździć w ścisku nie ma funduszy

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook