Wybitna wokalistka i młodzi muzycy w koncercie dla hospicjum

rk / mz, Bielsko-Biała, 2016-01-19

W koncercie na rzecz Hospicjum Świętego Kamila wystąpiły 17 stycznia w sali koncertowej bielskiej szkoły muzycznej wybitna wokalistka Beata Bednarz i znakomita jazzowa pianistka Dorota Zaziąbło. Fundusze zebrane podczas koncertu z udziałem także innych młodych muzyków będą przeznaczone na działania, których celem jest staranna opieka nad chorymi. Wydarzenie było także promocją wolontariatu w ramach ruchu hospicyjnego.

Kierująca bielskim Hospicjum św. Kamila lek. med. dr Anna Byrczek wyjaśniła na początku koncertu, że reprezentuje grupę, której są lekarze, pielęgniarki, psycholog, rehabilitant, księża oraz przeszkoleni wolontariusze, niosący pomoc chorym w ich domach.

„Opiekujemy się umierającymi chorymi w zaawansowanej fazie opieki nowotworowej. Naszym zadaniem jest ułatwić im życie aż do momentu naturalnej śmierci” – wyjaśniła publiczności szczelnie wypełniającej salę koncertową. Doktor zaznaczyła, że hospicjum nie zastępuje pacjentom rodziny, lecz jego działania mają na celu umożliwienie bliskim takiej opieki, aby ulżyć chorym.

Działaczka przyznała, że wśród do najważniejszych potrzeb hospicjum są m.in. zakup nowego sprzętu, jego naprawa, konserwacja, kupno sprzętu jednorazowego, opatrunków, pokrycie kosztów dojazdu do chorych poza miasto czy opłata rachunków telefonicznych.

Koncert otworzył występ kwartetu młodych saksofonistek z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, po którym na scenie pojawili się Beata Bednarz, towarzysząca jej na fortepianie Dorota Zaziąbło oraz chór dziewcząt i chłopców pod dyrekcją Zuzanny Pradeli.

Znakomita wokalistka, mieszkająca w stolicy Podbeskidzia, zaśpiewała tradycyjne kolędy oraz utwory związane z czasem Bożego Narodzeniem. Wśród nich m.in. polskojęzyczne wersje hymnu „Adeste Fideles” czy amerykańskiego szlagieru świątecznego „White Christmas”. Artystka zachęciła do hojnego wsparcia hospicjum. Wyrażając wdzięczność Bogu i ludziom spieszącym w potrzebie, przyznała, że 3 lata temu zdiagnozowano u niej nowotwór, a dziś jest już zdrowa.

„Życzę państwu, by ta atmosfera świąt wraz z życzliwością, została na cały rok” – mówiła ze sceny, zachęcając do włączenia się we wspólne kolędowanie.

Z wiązanką melodii z kreskówek Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych wystąpiła też dziecięca orkiestra pod kierunkiem Zuzanny Pradeli. Przed wejściem do sali koncertowej wolontariusze hospicjum zbierali datki na rzecz placówki.

Koncert został objęty honorowym patronatem przez Jacka Krywulta, prezydenta Bielska-Białej, który zasiadł wśród publiczności.

Hospicjum św. Kamila obejmuje bezpłatną opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej w Bielsku-Białej i okolicach. Hospicjum św. Kamila tworzą wyłącznie wolontariusze. Jest ich około 60 .

Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej powstało w 1992 r. i przez 17 lat działało jako grupa nieformalna przy salwatoriańskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej. W 2009 r. zostało powołane do życia stowarzyszenie "Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej". Od 1 marca 1992 r. wolontariusze obejmują domową opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej, przychodząc im z pomocą medyczną, a także wspierając psychicznie i duchowo chorych i ich rodziny. Opieka, jaką otaczani są chorzy, jest bezpłatna.

Od 2004 r. Hospicjum bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Hospicjum to też Życie” a także w ogólnoświatowej akcji „Głosy dla Hospicjów”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook