Dyskusja o bezdomności i migracji

msz / mz, Poznań, 2016-01-23

O problemie bezdomności i powrotu osób bezdomnych do życia w społeczeństwie, a także o tym, czy Polacy są otwarci na uchodźców, w Pałacu Działyńskich przy poznańskim Starym Rynku rozmawiali abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich oraz Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta miasta Poznania.

W spotkaniu uczestniczyli też uchodźcy z Syrii mieszkający w Poznaniu oraz osoby pomagające emigrantom i zaangażowane w pomoc na rzecz bezdomnych.

− Można się zastanawiać, czy pomoc osobom bezdomnym jest wystarczająca. Na pewno takie organizacje jak Caritas czy Barka wychodzą naprzeciw ich potrzebom, ale trzeba się zastanowić, jaką pomoc im okazywać, tak by realnie zmienić ich sytuację − powiedział abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił, że poznańska Caritas organizuje od kilku lat wigilię dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących w jednej z hal Międzynarodowych Targów poznańskich, a niedawno otworzyła też ogrzewalnię. Zaznaczył, że są to ważne przedsięwzięcia, jednak rozwiązania tego problemu trzeba szukać gdzie indziej.

− Należy przede wszystkim zadbać o rodzinę, bo wraz z jej upadkiem rodzą się problemy w społeczeństwie − zauważył metropolita poznański. Przywołał słowa kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który w swojej książce „Bóg albo nic” zaznaczył, że głównym problemem Europy jest utrata wartości rodziny i wspólnoty. W Afryce jest wiele problemów, przede wszystkim wszechobecna bieda, ale jej mieszkańcy zachowują i pielęgnują rodzinę.

− Europa poszła w kierunku indywidualizacji i człowiek zdany jest tylko na siebie, co zwłaszcza w starości rodzi wiele problemów. Rozwiązania tego problemu Europa błędnie upatruje w eutanazji − mówił metropolita poznański.

Odnosząc się do problemów związanych z migracją, przewodniczący KEP podkreślił, że Polacy nie są ksenofobiczni. − Polska przyjęła 80 tys. uchodźców z Czeczenii i 400 tys. obywateli Ukrainy − przypomniał abp Gądecki. Zaznaczył, że zwrócił się z apelem do polskich parafii, by − na ile to możliwe − przyjęły uchodźców. − Z chrześcijańskiego punktu widzenia uchodźcy są wyzwaniem, by wychodzić im naprzeciw − stwierdził metropolita poznański.

− Spotkanie na temat bezdomności i migrantów miało na celu pokazanie, że w Poznaniu dzieje się dużo dobrego. Wiele osób okazało niezgodę na takie zachowania jak pobicie w listopadzie ubiegłego roku młodego Syryjczyka, od dawna mieszkającego w okolicach Poznania − powiedział Adam Bodnar. Podkreślił, że Poznań to przykład wielkodusznego miasta, gdzie jest wiele osób dobrej woli jest gotowych pomagać uchodźcom.

Przyznał, że odnosi wrażenie, iż od czasu wyborów wzmógł się język nienawiści wobec emigrantów oraz że narasta wokół nich atmosfera strachu. − Nie ma poważnych programów rządowych, które służyłyby przeciwdziałaniu tej nienawiści − zaznaczył rzecznik praw obywatelskich.

Na pytanie, czy pomysł ruchu Kukiz’15 o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyjęcia przez Polskę emigrantów jest dobry, odpowiedział, że to nie jest najlepsze rozwiązanie, ponieważ wywoła to jeszcze większe emocje w społeczeństwie. − Musimy się poważnie zastanowić, jak budować politykę w zakresie emigrantów, jak walczyć z mitami i uprzedzeniami. Polska ma długą kulturę tolerancji i przyjmowania takich osób. Pójście w kierunku narodowym, jednorodnym etnicznie to droga donikąd w wielokulturowej Europie − stwierdził rzecznik praw obywatelskich.

Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta miasta Poznania, zadeklarował współpracę z organizacjami pozarządowymi na rzecz pomocy bezdomnym oraz uchodźcom.

Komentarze (1)

Szogun.

12 miesięcy temu

Dlaczego ksiądz mówi że Państwo musi zrobić ,a dlaczego sami nie robią nic .Mają puste obiekty kościelne niech je udostępnią. Wigilia dla bezdomnych to naprawdę wielkie wydarzenie i jeszcze w blasku kamer TV brzmi jak szydera z tych ludzi,gdzie jest cały rok?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook