Powstał artystyczny kalendarz z udziałem niepełnosprawnych

rk / mz, Bielsko-Biała, 2016-01-24

Jeden z najpiękniejszych kalendarzy artystycznych na rok 2016 wydała Fundacja Drachma z Bielska-Białej, stawiająca sobie za cel m.in. ewangelizację. Publikacja pt. „Znane obrazy nieznanych twórców”, która powstała z udziałem osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży, wolontariuszy oraz pracowników fundacji, zawiera fotograficzne rekonstrukcje wielkich dzieł polskiego i światowego malarstwa.

Fotografie inspirowane są dziełami światowego malarstwa. Jak informują pomysłodawcy przedsięwzięcia, aby dokonać fotograficznej rekonstrukcji takich obrazów, należało zapoznać się wcześniej ze stylem konkretnego artysty, dowiedzieć się o środkach wyrazu, jakie zastosował i konwencji panującej w danej epoce.

„Każda grupa, która pracowała nad daną kartką kalendarza, nie tylko koncentrowała się na wyborze tematu, ale równie miała za zadanie zaaranżować plan zdjęciowy - wyszukać odpowiednie miejsce, uszyć lub wypożyczyć niezbędne stroje, zaangażować statystów” – wyjaśniają inicjatorzy powstania wydawnictwa.

Wśród dzieł, które stanowiły inspiracją dla autorów kalendarza są m.in. „Stańczyk” Jana Matejki, „Pokłon pasterzy” Georges’a de La Toura, „Baletnice” Edgara Degasa, „Pierwsza komunia” Pabla Picasso, „Śpiący Staś” Stanisława Wyspiańskiego, „Czworo dzieci z trąbką” Tadeusza Makowskiego czy „Ostania Wieczerza” Leonarda da Vinci.

Dzieła te zostały przygotowane przez grupę niepełnosprawnych Fundacji Drachma „Niepokonani”, dzieci i młodzież z Domu Kultury w Olszówce, wychowanków z Rodzinnego Domu Czasowego Pobytu „Sindbad” w Ustroniu, młodzież działającą w Centrum Młodzieżowym „Elpida” oraz wolontariuszy i pracowników fundacji.

„Drachma” wydała także na ten rok kalendarz w wersji biurkowej przygotowany przez grupę niepełnosprawnych „Niepokonani” oraz współpracujących z nią wolontariuszy. Przybliża on osoby niepełnosprawne podczas ich wyjazdu do Włoch.

Fundację Drachma powołał do życia kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, ks. dr Mirosław Szewieczek – duszpasterz, katecheta, inicjator wielu przedsięwzięć mających na celu integrację i kształcenie młodzieży, niesienie pomocy potrzebującym, a przede wszystkim zbliżenie ludzi do Boga. W przeszłości fundacja zorganizowała koncert charytatywny na rzecz dzieci w Afryce, akcję zbierania funduszy na pomoc dzieciom z ośrodka dla trędowatych w Puri w Indiach. Jej wolontariusze zachęcają do „Adopcji Serca”. Dzięki fundacji, organizowane są co roku też w Bielsku-Białej Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel.

Fundacja uwrażliwia młodzież na wolontariat, edukację i animacją kulturalną. Działacze fundacji nie ukrywają swej fascynacji postacią i dziełami Chiary Lubich.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook