W Licheniu trwają rekolekcje biskupów z Azji

ra / mz, Licheń, 2016-02-20

Biskupi z Azji Centralnej przebywają w sanktuarium maryjnym w Licheniu na rekolekcjach wielkopostnych. Wczoraj spotkał się z nimi ordynariusz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Mering. Wspólnej liturgii przewodniczył watykański prefekt ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp Robert Sarah.

W czwartek, 18 lutego, włocławscy biskupi Wiesław Mering i Stanisław Gębicki, koncelebrowali Mszę św. w kaplicy domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu. Eucharystii, sprawowanej w języku łacińskim, przewodniczył abp Robert Sarah, watykański prefekt ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który przygotował rozważania w trakcie rekolekcji.

W słowie skierowanym do obecnych na Eucharystii kapłanów odniósł się do czytania z Księgi Estery, która pragnąc uratować siebie i naród wybrany, całą nadzieję złożyła w modlitwie. Zdaniem kaznodziei, modlitwa jest otwieraniem się na Boga, który prowokuje do miłości, oczyszcza ją i umacnia. Tylko modlący się szczerze Kościół jest w stanie żyć w pełni słowem Bożym – głosząc je i praktykując – mówił arcybiskup Sarah.

Po Mszy św. uczestnicy rekolekcji oraz biskupi włocławscy zgromadzili się na konferencji, w trakcie której nastąpiła wymiana doświadczeń duszpasterskich zdobytych w różnych stronach świata.

W rekolekcjach udział biorą: bp Jose Luis Mumbiela Sierra, bp Adelio Del’Oro, bp Atanasius Schneider, abp Tomash Peta, administrator apostolski Dariusz Buras, mitrat Vasyl Govera (Kazachstan); bp Jerzy Maculewicz (Uzbekistan); bp Nikolaus Messmer (Kirgistan); o. Andrzej Madej (Turkmenistan); o. Pedro Ramiro Lopez (Tadżykistan) oraz abp Jan Paweł Lenga MIC, marianin, emerytowany biskup diecezji Karaganda w Kazachstanie, obecnie rezydent domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym.

Komentarze (1)

michał

11 miesięcy temu

Robert Sarah jest od końca 2010 roku kardynałem-diakonem

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook