Kielecki Festiwal Anima Mundi bez dotacji ministerialnej

dziar / br, Kielce, 2016-03-06

Promujący muzykę sakralną festiwal Anima Mundi, organizowany wiosną w kościołach Kielc i okolic przez Kieleckie Centrum Kultury, nie otrzymał w tym roku dotacji ministerialnej.

Znalazł się wśród ok. 50 wniosków z województwa świętokrzyskiego, które nie pozyskały wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W projekcie dotyczącym Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi nie wykazano błędów formalnych. Dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Magdalena Kusztal informuje, że instytucja złożyła już odwołanie od decyzji ministerstwa oraz wyraża nadzieję na pozytywne rozpatrzenie pisma.

Dodaje także, że mimo braku dotacji, festiwal na pewno się odbędzie, choć być może nie z takim rozmachem, jak planowano. – „Staramy się przy każdej edycji o zachowanie sfery sacrum, na pewno będą to więc utwory o charakterze religijnym” – mówi. Wśród tegorocznych propozycji jest m.in. koncert Polskiego Chóru Kameralnego z Gdańska, który zaśpiewa najpiękniejsze pieśni maryjne kompozytorów z różnych części świata, czy program inspirowany poezją ks. Jana Twardowskiego.

Festiwal powstał w Kielcach z inicjatywy prof. Jerzego Rosińskiego (1927-2008) - organisty katedralnego, kompozytora i animatora kultury. Za całokształt swej twórczości otrzymał on w 2005 r. medal papieski z rąk Jana Pawła II.

Festiwal organizowany jest co roku w kościołach diecezji kieleckiej w okolicach świąt Wielkiej Nocy. Podczas koncertów poza klasyczną muzyką organową, można usłyszeć także muzykę chóralną, dawną, ludową oraz brzmienia muzyczne typowe dla różnych religii. Otwarta formuła festiwalu - nie tylko klasyczna muzyka organowa, ale także chóralna, barokowa, ludowa muzyka religijna, koncerty w kościołach innych wyznań i m.in. w synagogach sprawiają, że festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością.

Wśród odrzuconych przez ministerstwo wniosków są także m. in. Dymarki Świętokrzyskie oraz organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury Festiwal Form Dokumentalnych Nurt oraz Targi Kielce Jazz Festival.

Ministerstwo Kultury nie wsparło też kilku wniosków Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi, które były związane z Dymarkami. Dymarki Świętokrzyskie nie otrzymały też wsparcia z Ministerstwa Sportu i Turystyki na organizację wydarzenia.

Wsparcie Ministerstwa Kultury otrzymał z kolei m. in. Festiwal imienia Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju. Pieniądze w ramach ochrony zabytków otrzyma też klasztor franciszkanów w Chęcinach i parafia w Wiślicy, która będzie kontynuować prace konserwatorskie przy XV-wiecznym Domu Długosza.

 

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook