Na Jasnej Górze o kobiecym powołaniu

it / br, Jasna Góra, 2016-03-09

Do przeżywania z radością kobiecego powołania zachęcał na Jasnej Górze bp Łukasz Buzun z Kalisza. Przewodniczył on Mszy św. z racji zorganizowanego już po raz dziewiąty „Święta Kobiet u najpiękniejszej z Niewiast”. Postacią wskazywaną jako wzór umiłowania Boga i Polski była tym razem pisarka katolicka Zofia Kossak-Szczucka.

- Wasza obecność tutaj, drogie panie, jest szczególna ponieważ Jasna Góra i Matka Boża, nasza maryjność, jest bardzo ważną cechą naszej polskiej duchowości – zauważył bp Buzun. Podkreślił, że „przychodzimy tutaj w osobistych relacjach i z konkretnymi oczekiwaniami”.

– Tym oczekiwaniem jest przeżywanie kobiecego powołania na wzór Maryi, a więc z radością – mówił kaliski biskup pomocniczy. Wskazał, że „Jasna Góra jest miejscem odzyskiwania czystości serca, a więc radości, ładu moralnego i pokoju”. - To jest siła bardzo potrzebna każdemu z nas, a zwłaszcza kobiecie, która jest sercem rodziny, która formuje życie uczuciowe i religijne – podkreślił kaznodzieja.

Po Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej odbyło się spotkanie poświęcone postaci Zofii Kossak- Szczuckiej. O jej związkach z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela” mówiła Lidia Dudkiewicz, red. naczelna pisma.

Konferencję zatytułowaną „Czas próby polskich sumień trwa. Co dziś mówi nam życie, postawa i twórczość Zofii Kossak” przedstawił dr Stanisław Michałowski, prezes Towarzystwa Zofii Kossak.

Podkreślał przede wszystkim patriotyczną postawę Zofii Kossak. Jak przypomniał najpełniej wyrażał to tzw. „Dekalog Polaka”, w którym znalazły się m.in. słowa: „Będziesz miłował Polskę, pierwszą po Bogu Miłością! Będziesz Ją miłował więcej, niż siebie samego!”.

Dr Michałowski przywoływał też inne słowa pisarki dotyczące np. sprawiedliwości: „sprawiedliwość, której tak pragniemy bez miłosierdzia jest okrutna, a miłosierdzie bez sprawiedliwości jest namacalnym pobłażaniem zła”.

Organizatorami „Święta Kobiet u najpiękniejszej Niewiast” byli: Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

 

Komentarze (1)

teresa

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Człowiek myśli ,że zawarł małżeństwo, a tu po 14 latach okazuje się ,że prowadził hotel z wyżywieniem i ... .Gdzie tu sprawiedliwość? Bo miłosierdzie jest większe od naszych grzechów.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook