Abp Kupny z posługą duszpasterską w Niemczech

xrk / mz, Wrocław, 2016-03-10

Do Wrocławia po tygodniowym pobycie w Niemczech wrócił dziś abp Józef Kupny. Hierarcha przebywał za zachodnią granicą na zaproszenie kapłanów pracujących w Polskich Misjach Katolickich.

Na trasie posługi metropolity wrocławskiego znalazły się takie miasta, jak: Wiesbaden, Dortmund i Osnabrück. W tamtejszych kościołach abp Kupny sprawował Eucharystię, a ponad 100 młodych Polaków przyjęło z jego rąk sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. – Kościół jest z was dumny – mówił do nowo bierzmowanych hierarcha.

Podkreślił, że czasy współczesne stawiają przed chrześcijanami bardziej niż kiedykolwiek obowiązek dawania świadectwa o swoim przywiązaniu do Jezusa Chrystusa. – Dziękuję za świadectwo, jakie daliście przygotowując się do przyjęcia tego sakramentu i życzę, by moc Ducha Świętego zawsze wam towarzyszyła. Od dziś w sposób szczególny bowiem do was odnoszą się słowa papieża Franciszka, że człowiek wierzący jest zarówno uczniem jak i misjonarzem – mówił abp Kupny.

Podczas swojego pobytu metropolita spotykał się i rozmawiał z kapłanami pełniącymi posługę za naszą zachodnią granicą. Prawie dwudziestu z nich pochodzi z archidiecezji wrocławskiej. Metropolita interesował się życiem Kościoła w Niemczech, reakcjami tamtejszego duchowieństwa na pontyfikat papieża Franciszka. Głównym tematem rozmów były zbliżające się Światowe Dni Młodzieży i sposób, w jaki poszczególne diecezje przygotowują się do przyjazdu do Polski. Wielu młodych Niemców w licu, w drodze do Krakowa zatrzyma się, by przeżywać Dni w diecezjach w stolicy Dolnego Śląska.

W swoich wspomnieniach z tygodniowego wyjazdu abp Kupny szczególnie ciepło zapamiętał również spotkanie z siostrami zakonnymi posługującymi w szpitalu w Dortmundzie. – To, co robicie nabiera szczególnego charakteru w kontekście przeżywanego przez Kościół Roku Jubileuszowego – mówił hierarcha do sióstr, podkreślając, że szpitale, domy opieki i hospicja stanowią swoistego rodzaju wyspy miłosierdzia na morzu obojętności i dodając, że czyniąc miłosierdzie milcząco, ale bardzo skutecznie świadczymy o naszej relacji z Bogiem.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook