Zielonogórsko-gorzowska
Gala „Społecznika Roku” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
Po raz 23. odbyła się 19 listopada gala z okazji rozstrzygnięcia Konkursu „Społecznik Roku” w Pomocy Społecznej, którego organizatorem jest Lubuski Urząd Wojewódzki. W tym roku wśród nominowanych w kategorii zespołowej znalazło się Koło Gorzowskie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Gorzowie Wielkopolskim – za działalność na rzecz osób w kryzysie bezdomności, w szczególności za pomoc w ich usamodzielnieniu.
Gorzów Wlkp.: koncert muzyki gospel
Muzyką gospel, pięćdziesiąt osób chwaliło Boga 17 listopada, podczas koncertu w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Wystąpili uczestnicy warsztatów muzycznych, które po raz czwarty poprowadził w tym kościele Piotr Łopaciński z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytutu Muzyki.
Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnoty „Wiara i Światło”
Kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych i ich rodziny wzięło udział w diecezjalnym Dniu Skupienia Wspólnoty „Wiara i Światło”, który odbywał się 16 listopada w parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Na ten dzień złożyły się Msza św. , konferencja i działania wspólnotowe w grupach.
Bp Lityński do młodych: Bóg nie pozbawia marzeń, ale daje wewnętrzną siłę do ich realizacji
Młodzi potrzebują Was, świadectwa Waszego życia wiarą, by odkrywać codzienną radość, by doświadczać, że Bóg nie pozbawia marzeń, ale daje wewnętrzną siłę do ich realizacji – mówił bp Tadeusz Lityński na rozpoczęcie dorocznego zjazdu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, które odbywa się od 15 do 16 listopada w Zielonej Górze.
Bp Lityński: Nadzieja chrześcijańska jest oparta na działaniu Boga
„Nadzieja chrześcijańska jest oparta na działaniu Boga, a nie tylko na naszym ludzkim działaniu! Do nas należy często dokonanie zasiewu, ale proces wzrostu jest już z Boga” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas lubuskich wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości, które tym razem odbyły w Nowym Miasteczku.
Darczyńca przekazał kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup organów dla parafii Braci Mniejszych Kapucynów
Prywatny darczyńca przekazał kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup organów dla parafii Braci Mniejszych Kapucynów pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. Kościół powszechnie zwany jest Białym Kościołem i jest najstarszą świątynią w mieście. Informację o zakupie organów przekazał 10 listopada w ogłoszeniach duszpasterskich proboszcz kościoła.
Gorzów Wlkp. – uroczysty odpust w parafii Najświętszego Zbawiciela
Już po raz 23. odbył się uroczysty odpust w kościele Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wielkopolskim. 9 listopada licznie zgromadzeni wierni modlili się w Eucharystii dziękczynno – błagalnej z udziałem księży gorzowskich kościołów. Proboszczem parafii od początku jest ks. Andrzej Tomys. Mszy św. odpustowej przewodniczył proboszcz katedry WNMP ks. Mariusz Kołodziej.
Bp Lityński: świętość jest dla nas możliwa
„Dzisiejsza uroczystość ma przede wszystkim przypomnieć nam, żyjącym, że świętość jest dla nas możliwa i Bóg pragnie jej dla nas i po to daje nam siebie, swoje łaski, miłosierdzie, świętych jako przewodników, abyśmy potrafili tą drogą podążać, aż do osiągnięcia tego celu” – mówił bp Tadeusz Lityński w uroczystość Wszystkich Świętych na zielonogórskim cmentarzu.
Zakończył się XI Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara
Wieczorem 25 października finałowym koncertem „Profanum / Sacrum” zakończył się XI Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, który zainaugurowała ówczesna dyrygent Monika Wolińska. Kompozytor zmarł w 2013 r. w tym samym, w którym w gorzowskiej instytucji muzycznej powołano festiwal jego imienia.
Polsko – niemieckie seminarium o Friedrichu Schleiermacherze
Friedrich Schleiernacher, teolog protestancki i filozof, w latach 1794 – 1796 pełnił funkcję wikarego i wygłaszał kazania w kościele Zgody w ówczesnym Landsbergu – tak przed wojną nazywał się Gorzów Wielkopolski. Zwiedzaniem tego kościoła – obecnie kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego i Stanisława Kostki – katedry Wniebowzięcia NMP oraz miejsc związanych ze Schleiermacherem rozpoczęło się seminarium poświęcone jego osobie.