Gorzów Wlkp.: obchody jubileuszy kapłańskich w Wielki Czwartek

wm, Gorzów Wielkopolski, 2012-04-04

Tradycyjnie w Wielki Czwartek w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim obchodzone będą jubileusze kapłańskie. Uroczystościom przewodniczyć będzie bp Paweł Socha. W tym roku jubileusz 25-lecia kapłaństwa obchodzi 3, a 50-lecie - 13 kapłanów.

W Wielki Czwartek uroczysta Msza św. jubileuszowa rozpocznie się o godz. 10.

50. rocznicę święceń obchodzić będą: ks. Kazimierz Buchalik – emeryt, ks. Marian Dudzik CRL – Niegosław, ks. Stanisław Gręś – emeryt.

Natomiast 25. rocznicę święceń będą obchodzić: ks. Mirosław Donabidowicz z Zielonej Góry z parafii św. Urbana I, ks. Zbigniew Garbarek - z Osowa Sień, ks. Jerzy Hajduga CRL z Drezdenka z parafii Przemienienia Pańskiego, o. Krzysztof Janas OFMConv z Zielonej Góry z paafii. św. Franciszka, ks. Roman Jarosz z Cybinki, ks. Marek Kowal z Dychowa, ks. Jan Kozłowski z Wielisławic, ks. Sławomir Marciniak z Bieniowa, ks. Janusz Roman z Zielonej Góry - lektor języków klasycznych w seminarium diecezjalnym i w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym, ks. Jarosław Stoś z Paradyża – rektor WSD, ks. Jan Wnuk-Lipiński z Dragowiny, ks. Zygmunt Zapasnik z Paradyża - ojciec duchowny w seminarium duchownym, ks. Michał Zielonka – Zawady.

Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nazywa się Jego Paschą. Dlatego trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. Stanowi ono szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się wieczorem w święto Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych.

W kościele katedralnym i konkatedralnym oraz w kościele św. Mikołaja w Głogowie obrzędom liturgicznym Triduum Paschalnego będą przewodniczyć księża biskupi: ordynariusz diecezji bp Stefan Regmunt, bp Paweł Socha i bp senior Adam Dyczkowski – informuje rzecznik prasowy kurii biskupiej ks. Andrzej Sapieha.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook