Gorzów Wlkp.: polsko-niemieckie spotkanie ekumeniczne Klubu Inteligencji Katolickiej

wm, Gorzów Wlkp., 2016-01-09

Polsko – niemieckie spotkanie ekumeniczne organizowane przez Klub Inteligencji Katolickiej w Gorzowie Wielkopolskim każdego roku skupia coraz więcej osób reprezentujących stowarzyszenia i organizacje chrześcijańskie obydwu krajów. Spotkanie odbyło się dziś w Sali Papieskiej przy parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Obok księdza katolickiego ks. dr. Zbigniewa Kobusa – proboszcza katedry, przybyli m.in. ewangelicki bp ppłk Mirosław Wola oraz goście z Niemiec, Christoph Bruckhoff - przewodniczący Europejskiego Centrum Ekonomicznego oraz Knut Papmahl z ECE. Obecni byli także posłanka Krystyna Sibińska oraz wiceprezydent Gorzowa, Janusz Dreczka.

Bp Mirosław Wola przekazał zaproszenie na najbliższą Ewangelicką Modlitwę o Jedność Chrześcijan, która odbędzie się 18 stycznia o godz. 18 w kościele ewangelickim przy ul. Walczaka w Gorzowie. Ekumeniczne nabożeństwo zawsze odprawiane było w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po raz pierwszy odbędzie się w innym kościele, co było także propozycją nowego biskupa diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, który wygłosi tam Słowo Boże.

Ks. ppłk Mirosław Wola na stanowisko Ewangelickiego Biskupa Wojskowego – Naczelnego Kapelana Wojskowego Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego został wybrany 18 marca 2010 r. Duchowny powiedział, że powołanie go na to stanowisko miało związek z katastrofą smoleńską, w której zginęli także duchowni - ordynariusz wojskowy bp Tadeusz Płoski, gen. bryg. abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz WP, duchowny luterański, kapelan, płk. WP Adam Pilch.

Obecny na spotkaniu prof. Paweł Leszczyński z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. , poinformował, że 27 stycznia w Klubie „Jedynka” przy ul. Chrobrego wygłosi wykład pod tytułem „Polsko – niemieckie dialogi Kościoła”, a będzie to miało związek z niedawno obchodzoną 50. rocznicą listu biskupów polskich skierowanego do hierarchów niemieckich, a także ze zbliżającą się 30. rocznicą śmierci bp. Wilhelma Pluty, który zginął tragicznie 22 stycznia 1986 r. . Bp Pluta odegrał wielką rolę w budowaniu Kościoła w północno-zachodniej Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli m.in przedstawiciele Wspólnoty Polskiej, Rodziny Katyńskiej, Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Uroczystość śpiewem kolęd uświetnił chór „Wrzosy”, pod kierunkiem Władysławy Staryszak z Klubu „Jedynka” działającego przy miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim.

Ekumeniczna współpraca polsko – niemiecka datuje się od 1996 r. Stowarzyszenie ECE powstało w 1994 r. jego celem jest m.in. nawiązywanie kontaktów z Kościołami katolickim i ewangelickim w Polsce, a także nawiązywanie współpracy między mieszkańcami Polski i Niemiec.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook