Gorzów Wlkp.: polsko-niemieckie spotkanie ekumeniczne KIK

wm, Gorzów Wielkopolski, 2016-01-09

Polsko – niemieckie spotkanie ekumeniczne organizowane przez Klub Inteligencji Katolickiej oddział w Gorzowie Wielkopolskim skupia każdego roku w styczniu coraz więcej osób reprezentujących stowarzyszenia i organizacje chrześcijańskie z Polski i Niemiec. Spotkanie odbyło się 9 stycznia w Sali Papieskiej przy parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Obok ks. dr. Zbigniewa Kobusa, proboszcza gorzowskiej katedry, przybyli m.in. ewangelicki bp ppłk Mirosław Wola oraz goście z Niemiec - Christoph Bruckhoff, przewodniczący Europejskiego Centrum Ekonomicznego i Knut Papmahl z ECE. Zawsze obecny na spotkaniu ks. Dariusz Chudzik, pastor zboru chrześcijan baptystów, tym razem przysłał list z pozdrowieniami. Udział wzięli także poseł Krystyna Sibińska oraz wiceprezydent Gorzowa Janusz Dreczka.

Bp Mirosław Wola przekazał zaproszenie na najbliższą Ewangelicką Modlitwę o Jedność Chrześcijan, która odbędzie się 18 stycznia o godz. 18.00 w kościele ewangelickim przy ul. Walczaka w Gorzowie.

Ekumeniczne nabożeństwo zawsze odprawiane było w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po raz pierwszy odbędzie się w innym kościele, co było także propozycją nowego biskupa diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, który wygłosi tam Słowo Boże.

Ks. ppłk Mirosław Wola został wybrany ewangelickim biskupem wojskowym w 2010 r. Jak powiedział, powołanie go na to stanowisko miało związek z katastrofą smoleńską, w której zginęli także duchowni - ordynariusz wojskowy bp Tadeusz Płoski, gen. bryg. abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz WP, duchowny luterański, kapelan, płk. WP Adam Pilch.

Bp Wola wspomniał byłą przewodniczącą KIK-u nieżyjącą Teresę Klimek, inicjatorkę spotkań ekumenicznych i Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, powiedział, że była to także wspaniała nauczycielka, która uczyła także kiedyś jego żonę.

Niezwykle serdecznie wspominał małżeństwo Władysława i Teresy Klimków Christoph Bruckhoff: „to oni rozpoczęli tę współpracę polsko – niemiecką, potem pielęgnowała to p. Teresa, a obecnie Jolanta Mijas to robi. Te spotkania nas łączą, my jako chrześcijanie stoimy ponad podziałami ekonomicznymi i narodowymi, bo łączy nas wiara w Chrystusa” – powiedział przewodniczący ECE. Na ręce Jolany Mijas obecnej przewodniczącej KIK przekazał symbolicznego aniołka z gwiazdą betlejemską, życząc aby anioł i gwiazda wskazywali drogę do jedności.

Obecny na spotkaniu prof. Paweł Leszczyński z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. poinformował, że 27 stycznia w Klubie „Jedynka” przy ul. Chrobrego wygłosi wykład pod tytułem „Polsko – niemieckie dialogi Kościoła”, a będzie to miało związek z niedawno obchodzoną 50. rocznicą listu biskupów polskich skierowanego do hierarchów niemieckich, a także ze zbliżającą się 30. rocznicą śmierci bp. Wilhelma Pluty, który zginął tragicznie 22 stycznia 1986 r. Bp Pluta odegrał wielką rolę w budowaniu Kościoła w północno-zachodniej Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Wspólnoty Polskiej, Rodziny Katyńskiej, Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Uroczystość śpiewem kolęd uświetnił chór „Wrzosy”, pod kierunkiem Władysławy Staryszak z Klubu „Jedynka” działającego przy miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim.

Ekumeniczna współpraca polsko – niemiecka istnieje od 1996 r. Stowarzyszenie ECE powstało w 1994 r. Jego celem jest m.in. nawiązywanie kontaktów z Kościołami katolickim i ewangelickim w Polsce, a także nawiązywanie współpracy między mieszkańcami Polski i Niemiec.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook