Gorzów Wlkp.: Msza św. prymicyjna bp. Lityńskiego i jubileusz ZTL „Mali Gorzowiacy”

wm, Gorzów Wlkp., 2016-01-11

Msza św. prymicyjna bp. Tadeusza Lityńskiego oraz uroczysta inauguracja obchodów jubileuszu 35. rocznicy istnienia Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” odbyły się wieczorem w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski, w której 19 lat temu modlił się św. Jan Paweł II.

Bp Tadeusz Lityński został mianowany biskupem zielonogórsko-gorzowskim 23 listopada 2015 r., przez papieża Franciszka w miejsce ustępującego bp. Stefana Regmunta. Ingres odbył się 5 stycznia w gorzowskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W uroczystej Mszy św. prymicyjnej uczestniczyli m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, prezydent miasta Jacek Wójcicki, wiceprezydent Janusz Dreczka, poseł Krystyna Sibińska, radni miejscy i licznie przybyli wierni.

Z okazji Mszy św. prymicyjnej i trwającego Roku Miłosierdzia, proboszcz parafii ks. Janusz Mikołajewicz przekazał na ręce hierarchy Ikonę Jezusa Miłosiernego w posrebrzanej sukience, która ma być pewnego rodzaju znakiem pamięci o duszpasterzu.

W przypadające 10 stycznia święto Chrztu Pańskiego, bp Tadeusz Lityński w homilii mówił przede wszystkim o znaczeniu tego sakramentu, dzięki któremu stajemy się Dziećmi Bożymi i Boga możemy nazywać Ojcem.
Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”, rozpoczął obchody jubileuszu koncertami kolęd w gorzowskich kościołach: św. Maksymiliana Marii Kolbego i Chrystusa Króla. Natomiast w parafii Pierwszych Męczenników Polski w intencji członków zespołu modlił się nowy ordynariusz diecezji – bp Lityński, który przypomniał, że gdy był proboszczem parafii Chrystusa Króla już wtedy zmagał się z ministrantami należącymi do zespołu, których musiał zwalniać z posługiwania, ponieważ akurat mieli próby lub koncerty. Biskup, zaznaczył jednak, że dziś nie ma o to pretensji do kierownictwa zespołu, który od początku prowadzą Maria i Krzysztof Szupilukowie, umożliwiając młodym ludziom poznawanie polskich tradycji i folkloru oraz bycie ambasadorami Polski w świecie. „Wy także pełnicie misję, kształtując młode pokolenia” – mówił bp jednocześnie dziękował za dawanie świadectwa wiary poprzez śpiewanie kolęd w kościołach

Każdego roku w tym kościele ZTL „Mali Gorzowiacy” dają koncerty kolęd, a także inaugurują letni Międzynarodowy Festiwal Tańca, który odbędzie się już po raz 23. . Zespół koncertował w wielu krajach i na wielu kontynentach, promując kraj, Gorzów i Ziemię Lubuską, polskie stroje ludowe i zwyczaje. „Jesteśmy w świątyni, w której czujemy obecność św. Jana Pawła II i jego słowa: „ nie możecie tracić niczego ze swej dumy materialnej i duchowej, które broniły pokolenia naszych przodków” – przypomniał słowa papieża Polaka, Krzysztof Szupiluk.

ZTL pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Teatralnej pod kierunkiem Marii i Krzysztofa Szupiluków, Jadwigi Sokulskiej i Beaty Byczkiewicz.

W programie obchodów zaplanowano koncerty jubileuszowe. Odbędą się one 4 czerwca w Filharmonii

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook