Gorzów Wlkp.: 30. rocznica śmierci Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty

wm, Gorzów Wlkp., 2016-01-22

W 30. rocznicę śmierci Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty, 22 stycznia w intencji jego rychłej beatyfikacji modlili się duchowni, członkowie rodziny oraz wierni, podczas uroczystej Mszy św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosił ks. prof. Roman Harmaciński.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Dariusz Gronowski poinformował, że 12 stycznia zakończył się proces rzymski. Obecnie akta są oprawiane w introligatorni. Teraz rozpoczną się procedury sprawdzania poprawności przeprowadzenia procesu diecezjalnego. "Na tym etapie najważniejsza jest modlitwa" – zaznaczył ks. Gronowski, który jest autorem publikacji pt. „Biskup Wilhelm Pluta pomaga w modlitwie". Ten materiał wkrótce dostarczony zostanie do wszystkich parafii i będzie pomocny przy odmawianiu nowenny za wstawiennictwem Sługi Bożego.

Bp Tadeusz Lityński zaznaczył, że 30. rocznica śmierci Sł. Bożego Wilhelma Pluty wpisuje się w Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Całe życie pasterza to było nieustanne realizowanie pragnienia Jezusa zapisanego w zawołaniu: "Abyśmy wszyscy byli jedno". Z tym zawołaniem w 1958 r. bp Pluta przybył do tej katedry. "Jego świętość jest ciągle odkrywana i mamy nadzieję, że będzie również potwierdzona" - powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski.

Natomiast ks. prof. Roman Harmaciński w kazaniu przypomniał sylwetkę bp. Pluty, który przez 28 lat był duszpasterzem diecezji. Mówił także o spotkaniach i kontakcie krótko przed tragiczną śmiercią. Zwracał uwagą na szczególne zatroskanie ówczesnego duszpasterza o wiernych i ich rodziny, o małżeństwa, formacje młodzieży, grup modlitewnych i liturgicznych, oazy ministrantów i lektorów oraz grupy charytatywne, a także na potrzebę pomocy bliźnim i włączania wszystkich do ofiarności na rzecz ubogich.

"Bp Pluta szczególną wrażliwość wykazał w stanie wojennym wspierając potrzebujących, w relacjach duchownych, był nie tylko przełożonym i nauczycielem ale także ojcem i bratem – przypomniał kaznodzieja, cytując także fragmenty listów bp. Pluty. „Historia jego życia i spuścizna pisarska pozwala nam dzisiaj odkrywać świętość bp. Wilhelma oraz źródła jego świętości" – tymi słowami zakończył kazanie ks. prof. Harmaciński inicjator powołania Sanktuarium św. Weroniki przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

Na zakończenie Mszy św. , w krypcie katedry przy grobie Sł. Bożego odmówiona została modlitwa o jego beatyfikację. Delegacja rządowa złożyła wieniec i kwiaty.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. Bronisława Żak - siostra bp. Pluty i jego siostrzeniec - ks. Krzysztof Żak, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Gorzowa Januszem Dreczką, poseł Krystyna Sibińska oraz przedstawiciele stowarzyszeń.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook