Bp Lityński: osoby życia konsekrowanego są kluczem otwierającym niebo

kk, Gorzów Wielkopolski, 2016-02-03

Zakończył się Rok Życia Konsekrowanego. Z tej okazji w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze osoby konsekrowane spotkały się na wspólnej modlitwie. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje blisko 200 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń.

Msza św. gromadząca zakonników i zakonnice oraz inne osoby życia konsekrowanego z południowej części diecezji została odprawiona przez bp. Tadeusza Lityńskiego w zielonogórskiej kaplicy ojców franciszkanów w Zielonej Górze.

Natomiast osoby konsekrowane z północnej części diecezji zgromadziły się na wspólnej liturgii pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy w kościele ojców kapucynów w Gorzowie Wlkp.

Bp Tadeusz Lityński w homilii zauważył, że mijający rok był okazją do zauważenia przez wszystkich wiernych jaką rolę pełnią osoby konsekrowane. – Drodzy Bracia i Siostry chcę to z mocą podkreślić, jesteście tymi, którzy dla Kościoła i dla świata otwierają niebo. Tak! Osoby życia konsekrowanego swoim radykalizmem, modlitwą, postem, jałmużną, pracą w biurze parafialnym, w hospicjum, w szpitalu, w sali wykładowej, w bursie, w domu pomocy społecznej, w kuchni, salce katechetycznej, zakrystii, kościele, kaplicy, z różańcem, z brewiarzem, są kluczem otwierającym niebo – powiedział biskup.

– Bo przecież te intencje, które dźwigacie każdego dnia, to są intencje Kościoła otwierające niebo dla tych, którzy są w potrzebie. Jesteście nie raz adresatami wielu próśb ludzi, którzy do was przychodzą proszą o modlitwę i wsparcie w sytuacji, gdy jest jakaś trudność i problem. To wy spełniacie uczynki miłosierdzia, i co do duszy i co do ciała – kontynuował.

Bp Lityński przypomniał, że osoby konsekrowane powinny naśladować Chrystusa w sposób szczególny. – Jesteście tymi, którzy budzą świat z pewnego uśpienia. I to rzeczywiście się dzieje każdego dnia od wczesnych godzin porannych, gdy są odmawiane modlitwy liturgii godzin, koronka do miłosierdzia, różaniec, adoracja, codzienna Msza św. najczęściej poranna, kiedy inni może jeszcze śpią, albo już zaczynają się trudzić pracą to wy jesteście już na kolanach i to wy dźwigacie także ciężar ich życia polecając wszystkich Opatrzności Bożej – podkreślił biskup.

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje blisko 200 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. Cztery kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych, a dwie do stanu wdów konsekrowanych. – Ten rok pokazał mi, ale również i braciom jak ważne miejsce zajmujemy w Kościele. Myślę, że ludziom świeckim także – zauważa kapucyn o. Grzegorz Marszałkowski z Nowej Soli.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook