Bp Lityński: nie uciekajmy przed Słowem Bożym i trudem wiary

wm, Gorzów Wlkp., 2016-02-22

„Nie uciekajmy przed Słowem Bożym i trudem wiary” – powiedział ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył niedzielnej Eucharystii w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego, w dniu rozpoczęcia peregrynacji znaków Światowych Dni Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim.

Przed Mszą św. odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą poprowadzili kapłani diecezjalni od bulwaru nad Wartą - tam wierni przywitali Krzyż i Ikonę Matki Bożej. Ulicami miasta przeszli kilkukilometrową trasę, prowadzącą obok katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny aż do kościoła na os. Sady.

Bp Lityński w kazaniu przypominał o znaczeniu modlitwy i dokonującej się dzięki niej przemianie. Szczególne słowa kierował do młodych, wskazując, że są oni nadzieją i przyszłością.

Zwracając się do wszystkich wiernych uczestniczących w procesji powiedział: „Nie uciekajmy przed Słowem Bożym i trudem wiary, bo wiara nie jest czymś łatwym, to jest tak jak dzisiaj marsz po ulicach w deszczu, to jest właśnie wiara. Powinniśmy badać te znaki, rozglądać się wokół siebie, aby nie uronić żadnego elementu Bożej obecności”.

Dalej mówił bp Lityński, że znaki ŚDM, które dziś są w diecezji, były już na wielu kontynentach, skupiały na sobie oczy całego świata, a dziś skupiają nasze oczy, które patrzą na Ikonę Matki Bożej i dostrzegają miłość. „Bo to Krzyż jest znakiem Bożej miłości, przez niego jesteśmy zaproszeni do jej praktykowania” - podkreślił biskup. Jak mówił, "po to jest właśnie ten Krzyż w naszej diecezji. To jest szczególna lekcja wiary, która płynie ze spojrzeń na Niego".

Wielokrotnie przypominał o znaczeniu modlitwy w przemianie ludzkich serc. „Przez modlitwę odmienia się spojrzenie na drugiego człowieka. Wejście Krzyża w życie człowieka potrafi go zmienić” – zapewniał biskup.

Ordynariusz wspomniał także o niedawnej wizycie abp. Józefa Michalika podczas Paradyskich Dni Duszpasterskich w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, kiedy to metropolita przemyski wygłaszał konferencję dla duchownych diecezji, a po jej zakończeniu zagubił się w seminaryjnych korytarzach. Znaleźli go kapłani w kącie kaplicy Matki Bożej, w takim miejscu, że trudno go było dostrzec – mówił bp Lityński. To zdarzenie odniósł do wiernych, życząc aby każdy mógł znaleźć w tym zabieganym życiu taką przystań, w której tworzy się szansa na budowanie relacji z Bogiem.

W ramach peregrynacji pod hasłem „Dotknij Miłosierdzia”, symbole ŚDM odwiedzą wiele miejsc w diecezji.
Kolejnym miejscem nawiedzenia będzie 24 lutego Świebodzin. Tam z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przejdzie procesja od figury Chrystusa Króla do świebodzińskiej świątyni.

26 lutego w Krośnie Odrzańskim przejdzie procesja do Zamku Piastowskiego i odbędzie się spotkanie z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. W tym samym dniu w Słubicach-Frankfurcie nad Odrą odbędzie się polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne z udziałem bp. Lityńskiego.

Nazajutrz poprowadzona zostanie Droga Krzyżowa w przygranicznych miastach z Guben do Gubina.

28 lutego w Zielonej Górze, także z udziałem duszpasterza diecezji zaplanowano obchody z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

2 marca w Żaganiu odbędzie się spotkanie z żołnierzami, a 4 marca w Głogowie w hali Chrobry czas modlitewny poświęcony zostanie młodzieży.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook