Bp Lityński: na postawę patriotyczną młodych ludzi mają wpływ Żołnierze Wyklęci

kk, Zielona Góra, 2016-02-29

W Zielonej Górze odbyły się 28 lutego obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystościom towarzyszyły znaki Światowych Dni Młodzieży, które od 21 lutego do 5 marca peregrynują po diecezji. - Na postawę patriotyczną młodych ludzi mają wpływ Żołnierze Wyklęci - powiedział bp Tadeusz Lityński.

Uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

– Dzisiaj spoglądając na krzyż, na znak zbawienia pragniemy pamiętać, że na naszą wolność dzisiaj i postawę patriotyczną młodych ludzi mają wpływ, Żołnierze Wyklęci – podkreślił w homilii bp Lityński.

– Myślę, że życiodajnym nawozem dla współczesnego pokolenia Polaków mogą stać się słowa rotmistrza Pileckiego, który żonie i dzieciom zostawił ważne przesłanie: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – mówił bp Lityński. Wskazał, że "szczególną nadzieją napawa fakt, że młode pokolenie Polaków pokochało Narodowy Dzień Pamięci o żołnierzach wyklętych. Dla nich i dla nas tu obecnych żołnierze niezłomni są inspiracją i pokazują, że w świecie w którym brakuje wyższych wartości, oni reprezentują całe ich spektrum. I to przyciąga młodzież: szlachetność i bezkompromisowość podążania za wyznawanymi ideałami".

Biskup podkreślił, że dobrze się stało, że w naszym kraju znalazło się godne miejsce dla Żołnierzy Niezłomnych. – Ale pamiętajmy! Obok szacunku do historii i bohaterów, trzeba zawalczyć o wiarę w Chrystusa i przywracanie godności ludzkiej, zwłaszcza przez budowanie wzajemnego zaufania społecznego na prawdzie, budowanie trwałych związków małżeńskich, szczęśliwych rodzin, które wystawione są dziś na szczególną próbę. Pomyślność naszej Ojczyzny to nie tylko odszukiwanie prawdziwej historii i szacunek dla bohaterów, ale również pielęgnowanie wiary i budowanie moralnie zdrowych rodzin i zdrowego społeczeństwa – mówił bp Lityński.

– Takie podejście, zwłaszcza młodego pokolenia, może stać się najpiękniejszym hymnem wdzięczności z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, oraz pokłosiem ofiary niezłomnych żołnierzy – kontynuował hierarcha. – Nasza modlitwa, marsze, apele pamięci, pomniki stawiane bohaterom są odkłamywaniem historii i spłacaniem długu wdzięczności. Ale dzień dzisiejszy jest także zaproszeniem i wezwaniem do podjęcia w naszym życiu realizacji misji wierności Bogu i dbania o dobro wspólne naszej Ojczyzny, której skarbem są Żołnierze Wyklęci - podkreślił bp Lityński.

Dalsze uroczystości odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. W obchodach uczestniczyły organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, duchowieństwo, uczniowie zielonogórskich szkół, harcerze oraz żołnierze IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook