Gorzów Wlkp.: konkursowe pisanki w Muzeum im. Jana Dekerta

wm, Gorzów Wlkp., 2016-03-20

Jan Paweł II, sylwetki świętych, a także zwierzęta zamieszkujące Puszczę Nadnotecką znajdują się na wielkanocnych pisankach Henryka Pieluszczaka z Trzebicza, którego prace otrzymały wyróżnienie na 44. Ogólnopolskim Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Prace pokazano dziś w „Spichlerzu” - Muzeum im. Jana Dekerta.

W konkursie udział wzięło 22 autorów, którzy nadesłali prawie 130 ozdobionych w różnych technikach jaj. Najstarszą uczestniczką, która zdobyła pierwszą nagrodę w technice batikowo-pisakowej jest Aleksandra Charko ze wsi Nowotki k. Elbląga. Niestety nie była na u wernisażu. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in ks. Dariusz Hubiak proboszcz greckokatolickiej parafii św. Jozafata w Gorzowie Wlkp. oraz miejscy radni. Wszyscy podkreślali, że najistotniejszym celem konkursu jest pokazanie znaczenia tradycji, wartości i historii młodemu pokoleniu, co ma istotny wpływ na podtrzymywanie więzi rodzinnych. Wśród zwiedzających były rodziny z dziećmi.

Henryk Pieluszczak, w konkursie przedstawił pisanki wykonane metodą drapaną. W rozmowie z KAI powiedział, że posiada pisankę przedstawiającą Jezusa Chrystusa, którą wykonał metodą olejną, a praca nad nią trwała 7 dni.
Artysta, który z zawodu jest mechanikiem przypomniał, że malowanie jaj rozpoczyna się od pierwszego dnia Postu: „Zawsze całą rodziną zaczynaliśmy malować począwszy od Środy Popielcowej, potem w każdą niedzielę: suchą, głuchą, średnio postną, postną, czarną i teraz palmową. Każda niedziela była naznaczona, żeby post się nawarstwiał. W ten sposób mamy więcej chęci do wykonywania pisanek” – zaznaczył twórca, którego córka Paulina w tym konkursie zajęła trzecie miejsce. Pieluszczak do prac wykorzystał jaja gęsie, a jego córka jaja kurze i strusie.

Organizatorami konkursu są: Związek Ukraińców w Polsce Koło w Gorzowie Wlkp., Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. i gorzowskie Koło Zjednoczenia Łemków.

Patronem konkursu jest nieżyjący już Michał Kowalski, propagator kultury ukraińskiej i wieloletni przewodniczący gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno -Kulturalnego, a następnie oddziału Związku Ukraińców. Ogólnopolski konkurs pisanek organizował od 1971 r.

Dr Mirosław Pecuch - przewodniczący jury, etnograf z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. , poinformował, że w tym roku główne nagrody przyznano: w technice batikowo-pisakowej Aleksandrze Charko ze wsi Nowotki k. Elbląga; w technice batikowo-szpilkowej Annie Kuncik z Przemkowa; w technice drapanej Bożenie Pal ze Słupska, a w technikach mieszanych Oldze Palecznej z Gliwic.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook