Drukuj Powrót do artykułu

Dla Polaków to jest dopiero start!

10.04.2017 , Rzym / abd / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. © Mazur / episkopat.pl

Jeśli ktoś uważnie słuchał papieża Franciszka, to wie, że dla polskiego duszpasterstwa młodych to jest dopiero start. Przeżyliśmy piękne chwile, teraz ważne jest to, żeby nie stracić ich owoców – mówi w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, nawiązując do sobotniego spotkania Franciszka z młodzieżą i niedzielnego przekazania Panamczykom symboli ŚDM.

Dla młodzieży z całego świata rozpoczyna się czas przygotowań do przyszłorocznego synodu biskupów poświęconego młodzieży. Dla Polaków dodatkową inspiracją, ale też zobowiązaniem w tych przygotowaniach są doświadczenia ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Mówił o tym w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, który towarzyszył w Rzymie młodym Polakom, którzy na zakończenie Mszy św. na pl. Świętego Piotra przekazali symbole ŚDM rówieśnikom z Panamy.

– Wraz z symbolami przekazaliśmy też na ręce przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Panamie, abp Ulloa, księgę zawierającą kilkadziesiąt listów od Polaków. To są świadectwa naszego przeżywania ŚDM, które, mamy nadzieję, pomogą Panamczykom w przygotowaniach kolejnego spotkania młodych, w które my także już teraz się włączamy.

Jak wyjaśnia dyrektor KBO ŚDM, polski wkład w przygotowania kolejnego spotkania młodych, to m.in. współpraca i dzielenie się doświadczeniem z panamskimi organizatorami, którzy pozostają w kontakcie z Polakami i wkrótce planują kolejną wizytę w Polsce. Także polska młodzież rozpoczyna już praktyczne przygotowania, w których pomoże uruchomiona strona internetowa kierunekpanama.pl.

„Znajdą się tam wszelkie inspiracje i informacje potrzebne do przygotowania się do wyjazdu. W przyszłości za pośrednictwem tej strony będzie też można m.in. znaleźć bilety lotnicze i informacje o grupach, które szykują się do wyjazdu” – zapowiada ks. Parafiniuk.

Kapłan podkreśla, że ŚDM w Panamie, to nie jedyne wyzwanie, które powinno mobilizować polską młodzież i duszpasterzy. Kolejnym, znacznie pilniejszym jest włączenie się w przygotowania do synodu biskupów o młodzieży, do czego zachęcał m.in. papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w bazylice Santa Maria Maggiore.

Ks. Parafiniuk dodaje, że w całej Polsce trwa obecnie zbieranie odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie presynodalnej, co jest jedną z okazji do tego, by młodzi ludzie podzielili się swoimi opiniami. Pytany o to, czy te opinie – zgodnie z papieską prośbą – zostaną też zebrane wśród młodych, którzy pozostają daleko od Kościoła, dyrektor KBO odpowiada twierdząco i zauważa, że jednym z widocznych już owoców ŚDM jest to, że młodzi ludzie w Polsce odważnie rozmawiają o wierze ze swoimi rówieśnikami.

Odwołując się do sympozjum Rady Konferencji Episkopatów Europy i światowego zjazdu delegatów ŚDM – dwóch spotkań poświęconych towarzyszeniu młodym w drodze na synod – ks. Parafiniuk podkreśla, że młodzi znajdują się w centrum zainteresowania Kościoła, co wiąże się z konkretnymi wyzwaniami.

„Trzeba robić wszystko, aby to zainteresowanie było realizowane w praktyce poprzez różne propozycje duszpasterskie. Musimy mieć świadomość, że mamy bardzo dużo do zrobienia, nawet, jeśli na tle różnych krajów wypadamy dobrze. Ogromnym niebezpieczeństwem jest odwracanie się ku przeszłości i wspominanie, jak było kiedyś. Duszpasterstwo młodzieży musi być skierowane ku przyszłości i skoncentrowane wokół Chrystusa”.

Jak dodaje, papieskie wezwanie do tego, by zejść z kanapy i wyruszyć w drogę – które Franciszek powtórzył także podczas spotkania z młodzieżą – adresowane jest nie tylko do młodzieży, ale też do duszpasterzy i wszystkich, którzy młodym ludziom towarzyszą.

 

Wersja do druku

Przeczytaj także

08 kwietnia 2017 16:42

Młodzi świętowali w Świątyni Opatrzności Bożej

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.